Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Plovdivi fton dashamirët e profesioneve të harruara në Muzeun e tij Etnografik

4
Foto: Muzeu Etnografik Rajonal - Plovdiv

Një Muze Etnografik Rajonal në Plovdiv hap dyert për edicionin e 16-të të Javës së Artizanateve Tradicionale, raportojnë organizatorët e muzeut. Hapja është në Ditën e Enjos (24 Qershor), e nderuar në traditën tonë popullore si dita e barërave dhe fuqisë kuruese që kanë ato.

Këtë vit fokusi është tek zanati i lashtë dhe i bukur i bërjes së produkteve nga tekstile të paendura, të quajtura pllësti. Çdo ditë, vizitorët do të kenë mundësinë të takojnë mjeshtara të ndryshëm të këtij zanati të cilët do të demonstrojnë aftësitë e tyre dhe do të mësojnë të rinj e të vjetër. Ata gjithashtu do të ofrojnë artikujt e tyre (pllësti) të punuar me dorë.

Në muze do të hapet dhe ekspozita kombëtare "Pllëstet bullgare - një mesazh nga lashtësia", ku përfshihen qilima nga i gjithë territori bullgar, me pjesëmarrjen e gjashtë institucioneve muzeale. Ekspozita shpalos pasurinë dhe diversitetin e këtyre produkteve tradicionale, si dhe rëndësinë e tyre në kulturën dhe historinë bullgare.

Gjatë Javës së Artizanatit, partner i Muzeut Rajonal Etnografik - Plovdiv është Qendra Rajonale për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale në Evropën Juglindore - Sofje nën kujdesin e UNESCO-s.

Përpiloi: Darina Grigorova
Foto: Muzeu Etnografik Rajonal- Plovdiv
Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Galeria

Më shumë nga rubrika

Dimka Vlladimirova

Këngëtarja e muzikës popullore Dimka Vlladimirova u largua nga ne

Ajo ka lindur më 28 korrik 1935 në fshatin Bistrec të Stranxhës në Bullgarinë Verilindore. Në moshën 17-vjeçare mori pjesë në një konkurs në Ansamblin Shtetëror të Këngëve dhe Valleve Popullore në Sofje, ku u miratua për korin “Filip Kutev”...

botuar më 24-07-12 3.36.MD

Ekspozita "Paftat - një univers shenjash" po viziton Burgasin

Ekspozita "Paftat - një univers shenjash" e Muzeut Historik Rajonal në Ruse po viziton Burgasin. Në ekspozitën, e cila hapet në Muzeun Etnografik mund të shihen më shumë se tridhjetë shembuj të artit të argjendarisë. Paftat janë pjesë e veshjeve..

botuar më 24-07-03 6.10.PD
Foto: Shoqata e Ansambleve Folklorike Bullgare Jashtë Vendit

Ansamblet folklorike bullgare jashtë vendit janë bërthama e komunikimit social dhe kulturor

Nuk ka statistika që përmbledhin numrin e saktë të grupeve bullgare të vallëzimit jashtë vendit. Por një gjë është e sigurt - këto grupe të krijuara vetë, të shpërndara në të gjitha kontinentet, janë një urë lidhëse e gjallë midis Bullgarisë dhe pjesës..

botuar më 24-06-30 8.05.PD