Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Petër Stojçev notoi 7 ngushtica oqeanike, tani dëshiron të vendosë një rekord kohor

Petër Stojçev

Një orë përpara se Petër Stojçev të mbërrinte në Japoni për maratonën përfundimtare të notit në ngushticën Cugaru të serisë Oceans Seven, pati një tërmet me magnitudë 7.1 dhe një tajfun. Pritej gjithashtu një cunami. “Japonia ishte një udhëtim shumë befasues, distanca atje duhej të ishte 20 km, por për shkak të rrymave të forta u nisëm nga një fshat peshkatarësh, që është 10 km më tutje. Gjysma e parë e distancës na mori 3 orë e 10-15 minuta, por pjesa e dytë zgjati dy herë më shumë”, tha Stojçev për bTV.

Në det, Stojçev noton me një rroba banje të thjeshtë tekstili, e cila nuk mbron nga uji i ftohtë. Krahas kësaj ai mban një dritë e vogël e kuqe e ngjitur në rroba banje e tij që e ndihmon notarin të shihet në errësirë. Ai gjithashtu e lyen trupin e tij me pomada të veçanta që e pengojnë lëkurën e tij të thahet në ujin e kripur.

Javën e ardhshme, Stojçev do të udhëtojë në Angli për të notuar Kanalin anglez për herë të tretë. Nëse e bën këtë, ai do të jetë personi i parë në botë që do të notojë të gjitha maratonat e Oceans Seven në më pak se gjysmë viti. Ai për herë të fundit notoi Kanalin La Mansh në vitin 2007, kur vendosi edhe një rekord botëror.

Lexoni më shumë:

Magomet Ramazanov

Magomet Ramazanov me medaljen e tretë të artë olimpike për Bullgarinë - në mundje të lirë

Magomed Ramazanov triumfoi me titullin e tretë olimpik për Bullgarinë nga Lojërat në Paris 2024, pasi mundi bindshëm legjendën në mundjen e lirë deri në 86 kg, iranianin Hasan Jazdani Çarati - medalist olimpik i artë dhe argjendi dhe tre herë..

botuar më 24-08-09 10.26.MD
Borjana Kalejn (majtas) me kampionen olimpike Darja Varfolomeev (Gjermani) dhe medalisten e bronztë Sofia Raffaeli nga Italia.

Borjana Kalejn me argjendin historik olimpik për Bullgarinë në gjimnastikë ritmike

Me katër kombinime të mrekullueshme me rreth, top, birila dhe fjongo, Borjana Kalejn fitoi një medalje argjendi në Lojërat Olimpike në Paris. Medalja e mëparshme për vendin tonë në gjimnastikë ritmike individuale daton në vitin 1988, kur Adriana..

botuar më 24-08-09 7.44.MD

Bullgari Karlos Nasar është kampion olimpik në peshëngritje me rekord botëror

Karlos Nasar u bë kampion i Olimpiadës në Paris në peshëngritje në kategorinë deri në 89 kg. Ai shkatërroi të gjithë konkurrencën dhe fitoi titullin, duke vendosur një rekord botëror në dyluftim. Peshëngritësi ynë 20-vjeçar, i lindur në Paris,..