Programi i ditës

Pushime në Bullgari

Bullgaria është tërheqëse në çdo stinë të vitit. Si vërtetim i kësaj ju propozojmë një informacion të pasur për pushimet tuaja të paharrueshme dhe emocionale në Bullgari.

Ju prezantojmë destinacione atraktive, pushime në qytet dhe në fshat, shëtitje malore, eko-itinerare, vende për ushtrimin e sporteve të ndryshme dhe aktivitete të tjera në ambiente të hapura. Ju tregojmë edhe për objekte unikale të turizmit kulturor, për zakone, tubime folklorike, koncerte, festivale...

Na ndiqni! 


Një shëtitje në parkun bregdetar të Burgasit

Kopshti i Detit në Burgas është një vend i preferuar për pushim dhe argëtim të banorëve dhe mysafirëve të qytetit bregdetar të Detit të Zi dhe një nga kryeveprat e artit të parkut në vendin tonë, i krijuar në fillim të shekullit të kaluar...

botuar më 22-06-14 10.19.PD
Plazh Veleka

Vera e vitit 2022 – çmimet po rriten, si dhe ata që dëshirojnë të pushojnë në bregdetin bullgar të Detit të Zi

Duket se na pret një verë e suksesshme, pavarësisht nga pandemia e cila vazhdoi më shumë se 2 vjet dhe pavarësisht nga lufta në Ukrainë, e cila po e rrit ndjenjën për një paparashikueshmëri në industri. Nga Instituti për Analiza dhe Vlerësime në..

botuar më 22-06-08 1.09.MD

Me vende për selfie dhe provë vere, muzeu rajonal në Burgas pret turistët e tij

Si ngjan të bësh foto me një peshkaqen? Si do t'ju dukej një kapelë autentike grash nga fillimi i shekullit të 20-të? Çfarë është e koduar në shaminë bullgare për kokë dhe si ta vendosni atë në mënyrën më korrekte? E gjithë kjo si dhe akoma shumë..

botuar më 22-06-08 7.15.PD

Mikele Kreshentini dhe ferma e tij për gomarë në Rila

Dashuria e një italiani për kafshët dhe natyrën e paprekur të malit Rila e kanë kthyer një fshat të bukur në një parajsë të vërtetë për të rinj e të mëdhenj. Quhet Maxhare dhe ndodhet rrëzë malit, jo shumë larg vendpushimit të famshëm  Borovec...

botuar më 22-06-07 7.15.PD

Gjithnjë e më shumë prona po blihen në Bjalla

Qyteti Bjalla ndodhet në kufirin midis rretheve Varna dhe Burgas, pothuajse në distancë të barabartë nga ato dy qytetet detare. Vija bregdetare e bashkisë karakterizohet nga një kombinim i bregut shkëmbor, gjireve të vegjël dhe plazheve me duna..

botuar më 22-06-04 11.45.PD
Paraklisi Trinia e Shenjtë

Stranxha është për eksplorues dhe njerëz me një shpirt aventuresk

Stranxha – mali më i pa eksploruar në Bullgari është një thesar i bukurisë natyrore dhe i gjurmëve të lashtësisë. Disa nga këto thesare janë lehtësisht zbuluese dhe të arritshme, por të tjerat kanë qëndruar të qetë në natyrë për mijëvjeçarë të..

botuar më 22-06-04 9.35.PD

Pavarësisht luftës dhe pandemisë, Sllënçev Brjag po e hap sezonin me një optimizëm të matur

Stina aktive verore në kompleksin tonë më të madh në Detin e Zi nis zyrtarisht më 1 qershor, por këtu akoma që nga fillimi i majit ka një gjallërim.  Mysafirët e parë të verës janë kryesisht nga Britania e Madhe, Polonia dhe Gjermania - mësojmë nga..

botuar më 22-05-31 10.15.PD

Një ekspozitë fotografish gjurmon historinë 65-vjeçare të vendpushimit “Zllatni Pjasëci”

Një nga pushimoret tona detare më të vjetra dhe më të bukura po përgatitet për të shënuar jubileun e vet 65 vjeçar. Në lidhje me këtë në Klubin e Përfaqësuesit Popullor në godinën e Parlamentit u hap një ekspozitë me fotografi. Retro-fotografitë,..

botuar më 22-05-31 7.15.PD

Mozaikët e Filipopollit të vjetër

Plovdiv ose Filippopoll, siç quhej në Antikitet, është një nga qytetet më të vjetra të banuara vazhdimisht në Evropë. I themeluar nga Filipi II (babai i Aleksandërit të Madh), qyteti u bë shpejt një nga më të bukurit në të gjithë Trakinë, siç..

botuar më 22-05-26 12.15.MD

Në moshën 60-vjeçare, treni për fëmijë në Kërxhali mbetet një atraksion i preferuar në qytet

Një nga emblemat e qytetit të Kërxhalit – treni për fëmijë në Parkun Prostor, do të niset sërish në itinerarin e vet pas një pauze dyvjeçare për shkak të pandemisë. Kjo është hekurudha e parë për fëmijë në Bullgari, e ndërtuar më 5 shtator..

botuar më 22-05-22 10.15.PD