Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моряшките делници по Дунав- пътуване в теснина

     "Опасностите по Дунав са постоянни- за моряка няма идеални условия- нивото е или много ниско, или много високо; ако не- тогава или дъното е прекалено близо, или някой мост... Опасностите за нас- речните моряци, са обусловени от технологията на речното корабоплаване- то е пътуване в теснина, което винаги плаши морските капитани", разказва капитан Иван Йорданов, директор на най-големия частен превозвач по река Дунав. За него и колегите му няма друга алтернатива, освен пътуването в опасни зони, каквато е река Дунав. 
     Най-често моряшката професия е определяна като вълнуваща, екстремна, авантюристична. Но видинчани, които имат близки моряци, я определят и като "тежка професия". Участниците в анкетата на Десислава Андреева признават, че "моряците дълго време са далеч от своите семейства, живеят дни наред на вода, носят с вахтата сериозни отговорности". Въпреки това доста млади хора биха избрали този начин на живот заради възможността да пътуват.
     Наричат Дунав "Европейската линия на живота"- това е втората по дължина река в Европа, след Волга, и единствена от големите, която тече в посока от запад на изток. Извира от планината Шварцвалд и изминава воден път от близо 3 000 км, преди да се влее в Черно море. На места дълбочината е повече от 30 метра.  

     Ежедневно по реката плават десетки кораби, част от които и български. За десетки мъже това е делникът- познат и непознат, труден и романтичен, прозаичен и опасен. Техните разкази за РАДИО ВИДИН събра Катя Борисова. 

По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19