Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мълнията- красиво и опасно явление

Сезонът на летните гръмотевични бури е и времето напоследък доста често ни го напомня. Мълнията е красиво, но и доста опасно природно явление.
 
"България е една от страните, в които лятно време падат мълнии, като за целия летен период от април до септември падат около 60 мълнии"- каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Павел Вапцаров, ръководител сектор "Прогнози" към Националния институт по метеорология и хидрология- филиал Плевен. Той обясни, че мълниите се образуват при наелектризиране на облачните частици, при което се достигат високи стойности на електричното поле, при което започва "ударна йонизация" на въздуха. Вторият етап е оформянето на "лидер" на мълнията, който започва да се движи към Земята със скорост около 50 хиляди км./сек. При това движение електричното поле също нараства и зарядът от изпъкналите части на земята се слива с този във въздуха.
 
"Токът в мълнията достига от десетки до стотици хиляди апмери, а температурата- до 25 хиляди градуса по Целзий. Дължината на мълнията обикновено е от 1 до 10 км, а диаметърът- до 3 см."- каза специалистът.
 
"Ако сме на открито, не трябва да се крием под самотни дървета, най-добре е да се снишим или да легнем на земята"- посъветва Павел Вапцаров и допълни, че ако в градски условия започне гръмотевична буря, е добре да сме в закрити помещения.
 
Какво не трябва да правим по време на буря?
- не бива да се крием под единично дърво в полето;
- не бива да стоим в края на гората;
- не бива да стоим в подножието на хълм или около върха на хълма;
- ако сме група, не бива да стоим близо един до друг;
- не бива да тичаме;
- не бива да се допираме до метални предмети;
- не бива да стоим до стълбове, електропроводи и антени;
- не дива да стоим до метални огради;
- не бива да стоим на място, където най-високата точка сме ние.
 
Как да се предпазим от мълния?
- да затворим и оставим на земята чадъра, който обикновено използваме при буря и съпровождащия я силен валеж;
- да се укрием на защитено място: постройка с мълниезащита, автомобил, каравана;
- ако сме на открито, да клекнем с прибрани крака и ръце;
- ако сме на излет в планината, да се скрием под голяма група от дървета, но отдалечени на поне 3 метра от ствола на дървото;
- ако шофираме, да спрем автомобила или да намалим скоростта и да не излизаме от превозното средство;
- ако караме велосипед или мотоциклет, трябва да го оставим на земята и да се отдалечим достатъчно.
По публикацията работи: Eкип на РАДИО ВИДИН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19