Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ТИД акостира във Видин

Участниците в 56-тото издание на Международната гребна регата ТИД са гости на Видин за три дни. В палатъчния лагер под стените на крепостта "Баба Вида" вече са се настанили дошлите по реката през Сърбия гребци, започнали поредното водно приключение преди два месеца от изворите на Дунав.
 
 
"79 чужденци от 10 държави влизат в България тази година с ТИД. Най-много и това лято са гребците от Германия. Българите са само 22 души, но очакваме днес-утре към тях да се присъединят поне още 100, които ще гребат в етапа Видин-Силистра, както е било през последните години. И общо участниците в регатата за българския участък да станат към 200-250", каза за "Клуб спорт" по РАДИО ВИДИН Делка Кавъркова, секретар на Българската федерация по туризъм.

ТИД е най-дългият в километри и дни туристически гребен поход на Планетата. Водните туристи, които се рашават да изминат целия маршрут от изворите на река Дунав край Инголщат- Германия, до Силистра- България, са на вода около два месеца и половина и "изгребват" 2083 км! През последните години част от основната група завършва приключението и през румънски териториални води, чак до делтата на реката.

В български води всяка година, във вече 56 годишната си традиция, ТИД туристите нагазват в средата на август и до края на месеца стигат до Силистра, където е и официалното закриване на регатата. Дължината на българския участък от похода е 415 км.
 
Началото на ТИД- историята е поставено в средата на юни 1956 година, когато седем инжинери от Братислава тръгват от изворите на Дунав с абсурдно звучащото за онова време намерение да изминат по вода целия път на реката чак до вливането й в Черно море. Е, стигат само до Будапеща, но канят за другата година и туристи от Унгария. После идва редът на Виена. А през 1967 година походът е проведен точно така, както се провежда и до днес: от Инголщат до Силистра. Създадена е и международна организация, в която членуват всичките шест крайдунавски държави, без Румъния.

По между си походниците се наричат "ТИД общество". Иначе всеки от гребците в "другия" живот е фактор в своята среда, професия, страна. Тези хора посвещават в пълна мяра времето от годишния си отпуск за да премерят на весла отново и отново, година след година, дължината на Дунава от изворите до устието. На видинския бряг дългогодишните походници по традиция почитат паметта на починалите и винаги си спомнят с усмивка и сълза в окото за Витомир Диздаревич- босненецът с широка славянска душа, който според тид-легендите, за всичките си години участие в регатата се е женил седем пъти, и пак благодарение на регатата намерил най-накрая жената на живота си. С окончателния избор на спътницата, с която "остава в лодката", Адмирала подарил на ТИД-обществото крилатата фраза: "Марга е върло интересантна жена. Да е она била първа, би остала и последна..."

Регатата ТИД е отворена система, без състезателен характер. Гребците отделят толкова време и пари, колкото могат, и се включват на определен етап от похода.

Населените места, в които ТИД-туристите отсядат, правят каквото могат за походниците. Не е лесно да организираш нощуването и прехраната на 200 души, макар че хората си плащат. А е имало и време- преди десетина години, когато походниците са стигали до 700! За две седмици в български води, тидажиите бивакуват в 12 селища.

Всяка година с влизането в български води прошарените вече ТИД-ветерани с критичен поглед оглеждат пръснатите около крепостта "Баба Вида" биваци на придошлите от цяла България шумни младоци. И не крият радостта си, че личният състав от година на година видимо се подмладява. По маршрута има едно тайно място, на което всички новаци минават през специален ритуал по "посвещаване в тайнството" на влизане в ТИД обществото. Или както тидиджиите сами казват:

"Да се научат новаците на немска дисциплина и славянско веселие!"

Въпреки неугледния вид на нашенските брезентови тежки палатки, клекнали като стари бабички до леките пъстри шатри на чужденците- точна мярка на отишлия ни под нивото на Дунава социален стандарт, край брега на реката всички се чувстват равни в страстта си към водата. Когато си в лодката, достатъчна е паролата: "Ахой!" И всички сме европейци. Пък макар и само когато сме по къси гащи…
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59