Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На пазар... за учебници

Пак е септември, удари първият училищен звънец. И след като емоцията от тържеството за първия учебен ден отмина, започна "ходенето по мъките" и трескавото търсене на учебници и помагала. За учениците от начален курс е лесно - класните предвидливо събират пари още през май, предходната учебна година. Учениците до 7-ми клас получават учебници, които пазят старателно, за да ги върнат в края на годината. Остава им да си закупят само някои тетрадки и необходимите помагала.
Не така лесно се решава въпросът при учениците след 8-ми клас. Защото списъците с учебниците, по които се работи в съответното училище, се изготвят след началото на учебната година. И понеже Видин не е от градовете с много платежоспособни родители, на помощ идва и борсата, където учебниците се предлагат на старо. Учебници на половин цена могат да бъдат намерени и тази година на борсата, организирана от Младежкия дом. Там до 30-ти септември можете както да се "отървете" от старите си учебници, така и да си купите необходимите за новата учебна година.
 
"Условието е учебниците да са в добро състояние" - каза управителят на Младежкия дом- Антоанета Георгиева пред стажант-репортера на РАДИО ВИДИН Десислава Илинска. Приетите книжки се описват, номерират и залагат за продажба. Закупуват се и се продават от борсата на половината от коричната им цена, като комисионната е 20 %. Приемат се само актуални учебници, утвърдени от образователното министерство за тази година.
Сравнително трудно се намират учебниците за 8-ми клас, те са и по-скъпи, защото са на пазара само от две години. Голям интерес има към учебниците по английски език, защото за закупуванетона нов комплект се необходими около 130 лева- сума, непосилна за всеки джоб.
 
"Избягвам да приемам учебни тетрадки по езикова подготовка, защото в тях има задачи, които се попълват от учениците в час и това ги прави негодни за повторна употреба”- каза още Антоанета Георгиева и допълни, че учениците от 11-ти и 12-ти клас не отдават голямо значение на задължителните учебници, те предпочитат да закупят вместо тях, по-разширени помагала за матури и кандидат-студентски изпити.
Така борсата за учебници се оказва "спасителен пояс" и за родители, и за ученици, най-вече заради по-ниската им цена. По-пресметливите ученици преценяват, че като продадат старите си учебници, ще могат да си купят поне част от тези за следващия клас- пак втора ръка. Нищо че не са лъскави, нищо, че са малко надраскани и поокъсани.

Един от проблемите, обаче, е дали учебниците, по които са учили миналата година и за които са дали немалко пари, няма да останат неизползвани. Същият проблем тревожи и някои родители. Защото много често се случва така, че когато започне учебната година, преподавателите решават да сменят авторския колектив, сменят и издателството на съответния учебник.
И тогава ... отново към книжарниците.
По публикацията работи: Десислава Илинска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00