Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Личният номер прави ли ни безлични

"От 13 години съм в България, до скоро се чувствах почти като у дома си, защото тук е семейството ми- съпругът ми, децата ми. От миналата година обаче, когато се наложи да сменя личната си карта, забелязах, че в нея няма Единен граждански номер, вече имам Личен номер за чужденец. Това ми създава много проблеми с институциите".

За проблема си Лучика Георгиев разказа в "Цветовете на деня" по РАДИО ВИДИН. По думите й първият проблем се появил, когато пред личния си лекар трябвало да доказва, че през всичките тези години е работила, съответно е плащала и здравни вноски и всички други осигуровки. "Дни наред ходих по маршрута Община- НАП- РЗОК- за да получа съответните документи"- каза Лучика. Другият проблем- фактът, че по паспорт тя е с две, а не с три имена, както и това, че фамилията е Георгиев, а не Георгиев/а/. Проблем създава и фактът, че дипломата й е на английски език, а не на български. Най-фрапиращото, обаче е това, че в листата на личния си лекар Лучика фигурира като 101- годишна жена.

"С приемането на България в Европейския съюз се промениха много законови уредби, съгласно Европейското законодателство. Една от тях е въвеждането на Лични номера за пребиваващите в страната ни чужди граждани"- обясни Поликсения Димитрова- началник група "Миграция" в ОД на МВР- Видин. Според нея, целта на промяната е по- бързото и лесно обслужване на гражданите в чуждата страна, член на Европейския съюз. "Не виждам да има проблем нито при банковото обслужване, нито при данъчните регистрации"- каза Димитрова.

Оказва се, че не винаги е така- румънската гражданка фигурира в базата данни като 101- годишна жена, трябва да доказва, че е майка на двете си деца...

"Нямам идея защо има дублиране на данни- личните имена се издават от вътрешната система на МВР, нямат нищо общо с ЕГН-то"- коментира парадокса Поликсения Димитрова.

"Проверих и НАП- там имам и ЕГН, и Личен номер. Нямам адрес в Румъния, там фигурирам с постоянен адрес- България. Не успях и да гласувам. Не мога да използвам старото си ЕГН, защото то не е вписано в личната карта"- сподели Лучика.

От "Миграция" поясниха, че решението на част от проблемите, е получаването на удостоверение, че лицето има не само отразения в личната карта Личен номер, а и съответно ЕГН. Което отново трябва да се заплати...
По публикацията работи: Пенка Милушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00