Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Снимка: Радио ВИДИН

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше организирана съвместно с Европейския икономически и социален комитет, с гости и от чужбина, тъй като това е общ, европейски проблем, посочи Васил Велев:

"Ние сме свидетели как Европа се деиндустриализира и делът на Европейския съюз в световната икономика постоянно спада. Това не е отскоро, но напоследък се ускорява това темпо... И напускането на големи европейски компании от базовата индустрия се засилва именно поради напоследък още по-неконкурентни цени на енергията. В периода на зелен преход европейска политика е преходно гориво да бъде природният газ. У нас това се оспорваше, но вече като че ли също е прието. Цената на природния газ, обаче, на европейските борси в Европа е от порядъка на пет пъти по- висока от цената на природния газ в щатите. Това не е просто някаква разлика, това е смазваща разлика и поради тази причина и подмамени от пряка подкрепа за инвестициите в щатите много европейски знакови компании изнасят своята дейност там, а други се изнасят по посока към Китай. А за зеления преход е нужна базовата индустрия, нужни са металите, нужни са строителните материали освен енергията за производство на съответните инсталации, съоръжения. Всичко това не може да не ни притеснява предвид  факта, че в България допълнително цените са и над средноевропейските както на електроенергията, така и на природния газ. И това беше важна причина за провеждането на тази конференция. Ние настояваме на всяка стъпка от зеления преход това да бъде целта, която да е ръководна и оптимизираща всички други цел и функции- конкурентна цена на енергията."

Това може да се получи като се правят разумни инвестиции и разумни решения. Например, да се инвестира в скъпа енергия, която да има преференциална цена и тази цена чрез различни механизми да се плаща от потребителите над пазара, за да се изплащат тези скъпи инвестиции е неправилен път. 

В щатите е уреден пазарът на електроенергия, той повече прилича на това, от което ние преди време се отказахме- регулирания пазар, отколкото на нашия, свободен пазар на една стока, която е много специфична. Енергията е такава стока, която се произвежда и потребява едновременно, за да бъде балансирана системата. Системите за съхранение на енергия, първо, че не са достатъчно развити, второ- са свързани с големи загуби и затова именно стремежът е да съвпада моментът на производство с момента на потребление. Възобновяемите източници са с непостоянен график. Съответно необходимостта от базови мощности е очевидна, допълни Васил Велев.

Забавя се либерализацията на пазара за битовите потребители. Изборите отново като че ли казват своята дума, коментира Васил Велев преминаването към свободния пазар на електроенергия и за битовите потребители:

"От 1 юли тази година трябва да се либерализира пазарът на едро. Т.е. не това, което домакинствата купуват, това е пазарът на дребно... Пазар на едро е енергията, която купуват доставчиците на домакинствата, т.е. електроразпределителните предприятия, ЕРП-ата. Досега ЕРП-ата и в момента те получават енергията за домакинствата не на пазара, на борсата, а по съответни квоти и цени, които се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране, т.е. те имат фиксирана, регулирана цена, по която се снабдяват с енергия. Към нея се добавя фиксираната цена, регулирана от КЕВР за разпределение и другите мрежови такси и така се получава крайната, фиксирана цена за киловатчас, по която се снабдяват домакинствата. Това, което сега предстои от 1 юли, но по всяка вероятност ще се отложи за 1 юли следващата година, е ЕРП-тата да купуват енергията на пазара, а не да я получават на фиксирана цена."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45