Абсурден ли е видинският панаир и трябва ли да го има? Това е темата на рубриката "Абсурдизми" в "Посоките на делника". Оказва се, че Видинският панаир съществува от 1896 година, когато по подобие на Пловдивския същата година била организирана изложба на селскостопанска продукция и в крайдунавския град.
"Създаваме панаира не за сеир, а да се види какво вършат стопаните през годината", пише в протокола от заседанието на тогавашните първенци на града.
През годините панаирът е изгубил първоначалното си значение. И тазгодишното му издание премина под звуците на поп и фолкмузиката (слава Богу, че тази година поне чалгата беше ограничена), и на димящите скари. Търговия и безплатни концерти привличаха посетителите. Какво си спомнят видинчани за истинския панаир, за панаира от "онова време"?
"Едно време на панаира се показваха най-фините стоки, ресторантите също бяха на много високо ниво- разликата със сегашния панаир е огромна. Аз съм оптимист и тази година очаквах нещо различно, поне можеха да се направят някакви
стабилни постройки, а не с тези шатри и палатки... Панаир обаче трябва да има, това е единственото достъпно развлечение за повечето хора в региона"- казва видинчанка на средна възраст в анкетата на Петър Антонов. Друг допълва, че на панаира сега е пусто без някогашния му символ- тополите...
"Преди демокрацията беше подредено и чисто, имаше различни изложения, всяка вечер различна програма. Хубаво е да има панаир, нека хората се събират и обменят опит. Да отиде човек, да изяде по две кебапчета и да изпие една бира, и да се чувства щастлив, защото едно време животът беше весел, сега е мръсен..."- казва друг анкетиран.
"Селски панаир"- отсичат някои видинчани, но дори и те са на мнение, че панаир трябва да има.
Къде отиде истинският Видински панаир? Какво стана с тополите? И защо останаха само в спомените и душите ни- тема, определено не безразлична за видинчани и заслужаваща отново и отново да се връщаме към нея.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..