Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "против" противогрипните ваксини

Октомври е месецът, през който традиционно напред излиза въпросът за полезността на противогрипните ваксини. Имунизацията е добре да се направи най-късно три седмици преди грипна епидемия- съветват специалистите и уточняват, че по общи наблюдения в България епидемиите се развихрят след 1 януари. Ето защо октомври и ноември са добро време за противогрипна профилактика, защото много важен фактор е пациентите да са напълно здрави, когато се ваксинират- категорични са лекарите. Разнородни са позициите за ползата от този вид профилактика- показа анкета на РАДИО ВИДИН:

"Доверявам се на ваксините, но все пак трябва да има и доза резерви- не се знае какъв ще е вирусът... От години ползвам противогрипна ваксина- помага!... Не ползвам противогрипна ваксина, защото през зимата повече време си оставам у дома... Не съм склонна- опитахме, но веднага след ваксинирането се разболяхме- и аз и детето..."

"Един от неверните митове е този, че много ниските температури са бариера за грипа. Това не е вярно. Нещо повече- студовете са предпоставка за разпространение на грипните вируси. Най-сигурната защита срещу тях са ваксините. Много е важно хората да са информирани- само така ще направят верния избор. И нека са наясно- противогрипната ваксина не е ваксина срещу инфекциозни заболявания въобще, а само срещу конкретни грипни щамове. За съжаление няма универсална ваксина срущу грип... Характерно за грипните вируси е, че те са много изменчиви. Затова всяка година се правят модификации на ваксините, съобразени с последните изменения на най-разпространените щамове. Допълнително условие за по-бързо заразяване са и простудите"- каза в "Посоките на делника" д-р Рени Славкова, главен секретар на Регионалната здравна инспекция в Монтана.

За да не ни хване грипът, трябва да избягваме контакт със заразени лица и да снабдяваме организма си с достатъчно хранителни вещества, за да засилим имунитета си- съветва д-р Емил Мушанов.

"Всяка есен има устойчив интерес към противогрипните ваксини. Особено полезни са те за децата, които посещават ясли и детски градини и за възрастните хора над 65 години, които са податливи на инфекции."

Ако сте "за" ваксините, сега е времето да действате! Ако ли не- заложете на профилактика, на която се доверявате, но задължително споделете решението си със семейния си лекар!
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59