Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "против" противогрипните ваксини

Октомври е месецът, през който традиционно напред излиза въпросът за полезността на противогрипните ваксини. Имунизацията е добре да се направи най-късно три седмици преди грипна епидемия- съветват специалистите и уточняват, че по общи наблюдения в България епидемиите се развихрят след 1 януари. Ето защо октомври и ноември са добро време за противогрипна профилактика, защото много важен фактор е пациентите да са напълно здрави, когато се ваксинират- категорични са лекарите. Разнородни са позициите за ползата от този вид профилактика- показа анкета на РАДИО ВИДИН:

"Доверявам се на ваксините, но все пак трябва да има и доза резерви- не се знае какъв ще е вирусът... От години ползвам противогрипна ваксина- помага!... Не ползвам противогрипна ваксина, защото през зимата повече време си оставам у дома... Не съм склонна- опитахме, но веднага след ваксинирането се разболяхме- и аз и детето..."

"Един от неверните митове е този, че много ниските температури са бариера за грипа. Това не е вярно. Нещо повече- студовете са предпоставка за разпространение на грипните вируси. Най-сигурната защита срещу тях са ваксините. Много е важно хората да са информирани- само така ще направят верния избор. И нека са наясно- противогрипната ваксина не е ваксина срещу инфекциозни заболявания въобще, а само срещу конкретни грипни щамове. За съжаление няма универсална ваксина срущу грип... Характерно за грипните вируси е, че те са много изменчиви. Затова всяка година се правят модификации на ваксините, съобразени с последните изменения на най-разпространените щамове. Допълнително условие за по-бързо заразяване са и простудите"- каза в "Посоките на делника" д-р Рени Славкова, главен секретар на Регионалната здравна инспекция в Монтана.

За да не ни хване грипът, трябва да избягваме контакт със заразени лица и да снабдяваме организма си с достатъчно хранителни вещества, за да засилим имунитета си- съветва д-р Емил Мушанов.

"Всяка есен има устойчив интерес към противогрипните ваксини. Особено полезни са те за децата, които посещават ясли и детски градини и за възрастните хора над 65 години, които са податливи на инфекции."

Ако сте "за" ваксините, сега е времето да действате! Ако ли не- заложете на профилактика, на която се доверявате, но задължително споделете решението си със семейния си лекар!
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът преди изборите: много проблеми, малко очаквания

Какви са очакванията и надеждите на жителите на Северозапада за изборите на 9 юни проверихме в "Посоките на делника".  Област Видин си остава рекордьор във всички негативни класации - най-малката по население област, най-бедният регион, най-застаряващ, с най-много пенсионери и най-малко млади хора, с най-висока смъртност и най-ниска раждаемост...

публикувано на 07.05.24 в 12:08

Въстанието от лето 1850 - вик за справедливост

В българската история има дати и събития, които ни зареждат с патриотизъм и национално самочувствие. Въстанието от лятото на 1850 година в Северозападна България, когато населението от Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко се вдига на бунт срещу османския гнет, е едно от тези събития.  За него малко се знае, не се изучава в учебниците. Това..

публикувано на 06.05.24 в 11:10

Село Долно Белотинци - с любов към младите и към футбола

Село Долно Белотинци е едно от 23 села в община Монтана. Намира се на 3 км от Монтана ,  този факт дава възможност хората от селото да съчетават живота на село с работата в града.  Селото е голямо и многолюдно.  Тук живеят много млади семейства, а техните деца учат в областния град Монтана. 116 са учениците, които всеки ден пътуват до..

публикувано на 03.05.24 в 12:05
Евелина Славкова

Евелина Славкова, "Тренд": Представянето в предизборната кампания ще е ключово за подредбата на партиите

Близо 10% е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния старт на..

публикувано на 02.05.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Фундаменталната промяна идва от обществото, не от елита

Близо 10 % е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния..

публикувано на 02.05.24 в 10:00

Мит ли е днес българското трудолюбие?

Денят на труда и международната работническа солидарност се отбелязва ежегодно на 1 май. На тази дата много страни по света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света, това е и ден на международното работническо движение и на левите движения...

публикувано на 01.05.24 в 10:45

Възможни ли са изненади на предстоящите избори?

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие в предсрочния парламентарен вот и евроизборите, които ще се проведат на 9 юни, съобщиха от Централната избирателна комисия. Броят им е значително по-голям от този на предишните парламентарни избори - през април миналата година. Тогава участваха общо 21 формации - с 13 по-малко от сега. Освен..

публикувано на 30.04.24 в 12:01