Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сашка Стоянова: "Хората не са наясно какви сигнали трябва да се подават на телефон 112"

"Телефон 112 е за случаи, когато е застрашен животът, здравето и имуществото на хората. Голям е процентът обаче на нерегламентираните обаждания. Пример за такива са случаите, когато хората се обаждат на спешния телефон, за да получат някаква информация. Например след земетресение питат дали ще има последващи трусове. Нашите оператори с такава информация не разполагат, а същевременно линията се заема и не може да се получи наистина спешно повикване"- каза в "Посоките на делника" началникът на Районен център 112 в Монтана Сашка Стоянова.

Около 30% са регламентираните повиквания в районния център, т.е. по-малко от половината обаждания на телефон 112 се отнасят за спешен случай. Това сочи статистиката на центъра в Монтана от началото на годината.

"По време на разговора цялата информация се записва на електронен картон. С приключване на повикването елктронният картон се изпраща веднага по елктронен път на съответната служба за реагиране. Всичко това става в рамките на няколко минути. Ако човек от Видин набере 112 и всички оператори от районния център в Монтана са заети, веднага обаждането се насочва към първия свободен оператор в страната. Във всички случаи е задължително да се казва откъде се обаждате"- обясни началникът на центъра механизма на подаване на сигналите и прехвърлянето им към службите за реагиране.

Сашка Стоянова апелира гражданите да не си правят шеги, като подават нерегламентирани сигнали до 112, защото в този момент екипите, които се мобилизират, могат да бъдат необходими за други хора, които наистина имат нужда от тях. 112 се набира без код и е безплатен телефон.

Видинчани знаят за спешния телефон и са запознати с неговото предназначение- показва анкета на РАДИО ВИДИН. Според някои обаче, той не е разпознаваем за възрастните хора, които са свикнали със спешните телефони 150, 160 и 166. Телефонните номера все още са активни, но позвъняванията на тях също се насочват към Центъра в Монтана.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43