Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Витко Витков: "Съдиха ме, защото Асен Балкански беше в квартирата ми"

11 април е Международен ден на бившите политзатворници и концлагеристи, и на пострадалите от фашизма и войната. На 11 април 1945 година, при настъплението на американската армия в Тюрингия, лагеристи от Бухенвалд нападат стражевите кули и предизвикват бягството на германските войници. В същия ден американски части освобождават лагера. През Бухенвалд са преминали над 240 хиляди концлагеристи, умъртвени са над 56 хиляди души- немски комунисти, социалдемократи и представители на антифашистките сили от целия свят. През 1958 година там е открит величествен мемориален комплекс в памет на загиналите в лагера на смъртта.

Витко Витков от видинското село Макреш е бивш политзатворник. Роден е през 1924 година. Описва живота си в книга- "Живот през жаравата", но казва, че:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Книгата на живота ми остава недописана. Както и на всеки човек, няма значение дали се е осмелил да изложи на показ преживяното, или го носи скътано в душата си."

Витко Витков е съден заради партизанина Асен Балкански:

"Съден съм, защото Асен Балкански е бил 20 дни при мен в квартирата, докато беше болен от остър ставен ревматизъм. Ходеше с два басутна, краката не ги повдигаше. Боян Чонос го беше настанил в квартирата, докато бях на панаир в Макреш. Така го заварих, без да знам, че в квартирата ми има партизанин. Това се случи през 1942 година."

 
Убитите партизани във Видинско са 17, политзатворниците са били около 260 души, като в това число не са включени концлагеристите, разказва мъжът:

"Следствието по моя случай продължи 52-53 дни. Четири пъти са ме извличали като парцал. И не от героизъм не съм признал за Асен Балкански, а от страх."

В днешно време Витко Витков е подел инициативата за преместването на костите на Асен Балкански от сръбското село Топли дол в Чупрене, където родният му дом е превърнат в музей.

"Така хората, които отиват да посетят дома му, ще могат да се поклонят и на гроба му", добавя бившият полизатворник.

И историята на Белоградчишко е осеяна с имената на родолюбиви българи, дали живота си за свободата и по-добрия мирен живот на родния край. Това разказа сътрудникът ни в града на скалите Иванка Петрова.
 
През 1938 година Георги Георгиев и Трифон Стоянов от Белоградчик, заедно с Живко Пешев от с.Салаш са интернирани в Несебър.
  

© Снимка: РАДИО ВИДИН

      Денят бе почетен и от видинчани, които днес положиха цветя пред паметника на Боян Чонос.
А в периода от 1941 до 1944 година Йордан Иванов, Стоян Стоянов и Трифон Найденов от Белоградчик, както и Борис Димитров от с.Праужда, Живко Пешев и Тасо Кръстев от с.Салаш, Еленко Пекачев от с.Стакевци, Мито Живков и Тодор Тодоров от с.Боровица са затворени в концлагера в Еникьой.
 
Много интересна е съдбата на Александър Миленков от с.Чупрене, който през 1936 година заминава доброволец в Испания, където участва в боевете при Мадрид и на Южния фронт. А през 1939 година попада във френски концлагер. След завръщането си в България- през 1941 година, Александър Миленков е затворен в лагера в Еникьой.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19