Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Велики четвъртък в Градец се ходи на гробището и се разнася за починалите

Великден е денят, в който цялата християнска общност празнува Възкресението Христово. На Великден се обличат нови дрехи, ходи се на църква и се похапва агнешко. Светът е по-добър и по-светъл. И като всеки празник, Великден има своите традиционни повели. Празнува се три дни (събота, неделя и понеделник), а на Разпети петък не се работи. Традицията повелява- Великден е време за душевно пречистване и благодат. По стар обичай, великденските яйца се боядисват рано сутрин на Велики четвъртък или следобед на Велика събота. За празника се месят обредни хлябове. Какви са традициите, които се спазват и до ден днешен във видинското село Градец, разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН секретарят на читалището Пролет Борисова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"На Велики четвъртък жените ходят рано на гробища и разнасят. Това е първото голямо разнасяне през пролетта и първото голямо посещение на гробищата. Последното ходене на гръчани там е на голямата Архангелова задушница, преди 8 ноември."

Преди Велики четвъртък, хората почистват гробовете, където по-късно се срещат, за да си разнесат.

"За това разнасяне на Велики четвъртък в Градец се казваше едно време, че жените тази нощ не спят. Защото буквално още от около 3 часа се тръгваше за гробищата. Като предварително жените отиват да си пуснат водата на реката. Това ходене в момента почти не се извършва, защото всяко семейство има геран и там се пуска водата."

Това е ритуал, при който кратуна се прерязва отгоре и в нея се слагат по три свещички. След това кратунката се пуска по вода.
"...за да занесе светлината в отвъдното, при нашите близки, за да се видим", разказва още секретарят на читалището. След като разлеят вода, че "да се намери на починалите", жените тръгват за гробището. Предварително, в сряда вечерта, те са омесили своите "пускурици", сварили са житото, приготвили са пакети за разнасянето- с орехи, ябълки, което е останало от зимата и задължително постни сладки, "за да се подслади живота и на едните и на другите". Към 9-10 часа приключва разнасянето и жените се прибират у дома. Следобед се започва и първото боядисване на яйцата.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Вечерта на Велики четвъртък и Разпети петък задължително се посещава църквата. Тогава се прави и обиколката на храма. В Градец за последен път на мъртвите се разнася в събота следобед. Тогава се отива на гробищата, носят се вече перашките, козунак и отново сладки. Ако домакинята е приготвила, се разнасят и колачета." 

В неделя, когато е настъпило Възкресението, в Градец вече се разнася за здраве. На този ден, до обяд, поне в три къщи всяка домакиня разнася от това, което е приготвила за великденската трапеза, разказа още Пролет Борисова. А на втория ден от Великден, по традиция, хората от Градец отиват до близкия Алботински скален манастир, където се правят събори и се вият хора за възпоменание на мъртвите.
По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00