Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Велики четвъртък в Градец се ходи на гробището и се разнася за починалите

Великден е денят, в който цялата християнска общност празнува Възкресението Христово. На Великден се обличат нови дрехи, ходи се на църква и се похапва агнешко. Светът е по-добър и по-светъл. И като всеки празник, Великден има своите традиционни повели. Празнува се три дни (събота, неделя и понеделник), а на Разпети петък не се работи. Традицията повелява- Великден е време за душевно пречистване и благодат. По стар обичай, великденските яйца се боядисват рано сутрин на Велики четвъртък или следобед на Велика събота. За празника се месят обредни хлябове. Какви са традициите, които се спазват и до ден днешен във видинското село Градец, разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН секретарят на читалището Пролет Борисова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"На Велики четвъртък жените ходят рано на гробища и разнасят. Това е първото голямо разнасяне през пролетта и първото голямо посещение на гробищата. Последното ходене на гръчани там е на голямата Архангелова задушница, преди 8 ноември."

Преди Велики четвъртък, хората почистват гробовете, където по-късно се срещат, за да си разнесат.

"За това разнасяне на Велики четвъртък в Градец се казваше едно време, че жените тази нощ не спят. Защото буквално още от около 3 часа се тръгваше за гробищата. Като предварително жените отиват да си пуснат водата на реката. Това ходене в момента почти не се извършва, защото всяко семейство има геран и там се пуска водата."

Това е ритуал, при който кратуна се прерязва отгоре и в нея се слагат по три свещички. След това кратунката се пуска по вода.
"...за да занесе светлината в отвъдното, при нашите близки, за да се видим", разказва още секретарят на читалището. След като разлеят вода, че "да се намери на починалите", жените тръгват за гробището. Предварително, в сряда вечерта, те са омесили своите "пускурици", сварили са житото, приготвили са пакети за разнасянето- с орехи, ябълки, което е останало от зимата и задължително постни сладки, "за да се подслади живота и на едните и на другите". Към 9-10 часа приключва разнасянето и жените се прибират у дома. Следобед се започва и първото боядисване на яйцата.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Вечерта на Велики четвъртък и Разпети петък задължително се посещава църквата. Тогава се прави и обиколката на храма. В Градец за последен път на мъртвите се разнася в събота следобед. Тогава се отива на гробищата, носят се вече перашките, козунак и отново сладки. Ако домакинята е приготвила, се разнасят и колачета." 

В неделя, когато е настъпило Възкресението, в Градец вече се разнася за здраве. На този ден, до обяд, поне в три къщи всяка домакиня разнася от това, което е приготвила за великденската трапеза, разказа още Пролет Борисова. А на втория ден от Великден, по традиция, хората от Градец отиват до близкия Алботински скален манастир, където се правят събори и се вият хора за възпоменание на мъртвите.
По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00