Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Петрова: "В БЧК Видин от 2008 година не сме обучавали спасители"

Седмицата на водното спасяване се провежда от 3 до 9 юни. По този повод в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН си припомняме историята на водноспасителната дейнсот в България.
 
Малко история в дати:
Първата организирана водноспасителна команда е създадена през 1901 година в Русе, а първата професионална водноспасителна команда- през 1928 година във Варна, като охрана на наскоро създадените Морски бани.
 
Почти по същото време във Видин общинарите вземат решение за сформирането на групи за охрана на къпещите се в река Дунав. С решение на градската управа регистрираните в Общината собственици на рибарски лодки са били задължени да патрулират по предварително изготвен график на посочени в същата заповед места. Намерението на общинарите е да бъде защитен животът на хората, които влизат в реката. Полезно и адекватно решение, за разлика от сегашната процедура- поставя се табела "Къпането забранено!" и да става както казва Остап Бендер: "Спасението на давещите се е дело на самите давещи се"...

Но да се върнем към историята- Водноспасителната служба към БЧК в България се създава през 1964 година, а три години по-късно българската Водноспасителна служба става член на Международната Федерация по водно спасяване (FIS Federation Internationale de Souvetage). Същата година- 1967, е първото ни участие в световно първенство и първата световна титла за България- печели я Димитър Статев.

През 1970 година Варна е домакин на световно първенство и отново имаме световни шампиони- Валя Антонова и Юлиан Русев. През 1972 година- на световното първенство по водно спасяване във Франция- Юлиан Русев за втори път е шампион на света.

През 1981 година София е домакин на световно първенство и България печели Отборна шампионска титла за мъже и жени, а Стоян Андонов и Емилия Юрукова са индивидуални шампиони. След две години във Варшава печелим Отборна шампионска титла за жени и второ място за мъже. Индивидуален шампион е Теодора Томова.

През 1996 година Учебно-методическият център по водно спасяване в Созопол е утвърден за учебна база на Международната федерация по водно спасяване. Отличия обаче България печели чак през 2002 година, когато Бургас и Созопол са домакини на Европейско първенство по водно спасяване за младежи и девойки. В отборното класиране за младежи сме на трето място, а в индивидуалното класиране имаме един златен, шест сребърни и три бронзови отличия. И приключваме с медалите...

След настъпилите социално-икономически промени в страната, нивото на плувната култура на българина силно се занижи, което е предпоставка за увеличаване на водните инциденти. Това се дължи най-вече на закриването на училищните басейни и тези за обществено ползване, където основно са се провеждали задължителните часове по плуване. Отчитайки тези фактори, служителите на БЧК насочиха своята работа към разработването и реализирането на нови образователно профилактични програми. 
 
С директора на Областния секретариат на БЧК- Видин Цветелина Петрова разговаряме за обучението на видинските деца по водноспасителен минимум и защо от 5 години във Видин не се провеждат курсове за водни спасители.

Слабата плувна култура на гражданите, която се дължи на липсата на държавна политика за обучението на подрастващите, недостигът на финансов ресурс за разкриване на охраняеми къпални места от общините, както и непознаването и подценяването на опасностите при къпане и плуване, е основната причина за инцидентите с фатален край. От Видин ние се отправяме към Мездра за да научим още информация по темата от сътрудника ни Петко Котларски:

Освен река Искър, която преминава през голяма част от територията на община Мездра и е трудно да бъде охранявана, има три плувни комплекса- "Оазис" в село Зверино; "Долче Вита" в града и в Долна Кремена. Още преди 14 години общинарите в железничарския град разбраха, че най-верният път за предотвратяване на нещастните случаи, е от малки децата да бъдат научени да плуват. Всяко лято- от началото на юли до края на август- над 100 деца, в 5 смени, преминават курс по плуване, воден от професионален инструктор. След като спряха програмите на държавата, които подсигуряваха средства за това, децата заплащат по 3 лв. на ден, а Общината поема разходите по транспорта до басейна, който е извън града и заплащането на инструктора. Въпреки заплащането, интересът към плувния курс е огромен и всички смени се попълват още в неговото начало.

И още по темата в "Актуално" днес- Седмицата на водното спасяване, която тази година се провежда от 3 до 9 юни. С информация от Враца слушаме Красимир Костов, специалист към Областния съвет на БЧК - Враца. С него си говорим за това какви качества трябва да притежава един воден спасител; професия, хоби или удоволствие е това да си воден спасител; охряняват ли се водните басейни за къпане през лятото във Враца; има ли млади хора, които желаят да станат водни спасители?

Средно за периода между 2009 и 2012 година водните инцидентни във вътрешните водоеми са 70,75%, а 29,25% от удавянията са на море. Тези проценти илюстрират факта, че големият брой инциденти са във вътрешността на страната, в неохраняеми водоеми.

Повече по темата за водното спасяване можете да научите от звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00