Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Губим европари

България рискува да изгуби 514 млн. евро, или над 1 млрд. лв. от бюджета на Европейския съюз заради слабостите на общинската администрация. Това показват данните на Европейската комисия от началото на месец юни. В условията на икономическа криза еврофондовете са основен източник за инвестиции в инфраструктура и създаване на работни места- това, от което имаме най-голяма нужда. Наскоро един от българските евродепутати- Илияна Йотова цитира доклад на ЕК, според който до края на годината страната ни губи 51 млн. лв. по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Поучихме ли се от първия програмен период 2007-2013 година и какви са начините да преодолеем бюрокрацията, така че да станем по-успешни в реализацията на европроектите- отговор на тези въпроси търсим от евродепутата Илияна Йотова.

© Снимка: www.ilianaiotova.eu

"Преди няколко месеца зададох въпрос към ЕК и към комисаря по земеделие Дачиан Чолош за това какво е състоянието по усвояване на средствата по Програмата за развитие на селските райони. Той ми отговори, че България е последната държава в ЕС по усвояване на средствата по тази програма и до края на тази година ще се загубят още 51 млн. лв. Това са средства, предвидени за миналата година. Вие ме питате защо. Защото не са подготвени съответните проекти и защото някой не си е свършил работата"-
отговори Илияна Йотова. Тя подчерта, че в момента най-важно е, че в комисиите на Европейския парламент се приемат бюджетите за следващия програмен период 2014-2020 г. и най-отговорно трябва да се вземат решения как ще бъдат разпределени тези 15 млрд. евро, които страната ни ще получи. Притеснителното е, че България закъснява с разработките си по европейските програми, а ЕК ги чака.


Рискове от загуба на европари има, когато липсва интерес към оперативната програма, или на качествени проекти, при нередности в търговете или в изпълнението на проекта. Имаме ли потенциал да спасим положението през следващия програмен период 2014- 2020 г? Коментар по темата на евродепутатът Метин Казак:

© Снимка: Фейсбук

"Въпреки проблемите, свързани с кризата, България трябва ясно да заяви и своето участие под формата на съфинансиране към средствата на Европейския съюз. За съжаление към момента, като че ли повече внасяме в бюджета на ЕС, отколкото имаме възможност да получаваме. Трябва в крайна сметка да се подобри административния ни капацитет."


България има време да предотврати поне частично евентуалните загуби. Еврофондовете могат да бъдат ползвани до две години след края на програмния период. По искане на Съвета на държавите-членки Комисията предложи удължаване на сроковете за усвояване на евросредствата за Румъния и Словакия. Вероятно това може да стане и за България.

Според евродепутата Ивайло Калфин основните проблеми на България в усвояването на средства от ЕС са "силната централизация, липсата на децентрализирани решения в администрацията и желанието на политически кръгове да решават за всеки проект". Това е мнението на евродепутата в интервю за в-к "Труд". Според него има и проблеми, свързани с цялостното планиране, както и с липсата на приоритети.

През следващия програмен период за България по ПРСР са предвидени 2,078 млрд. евро, което е с 531 млн. евро по-малко. До края на юни в Брюксел ще се решават приоротетите на новата Обща селскостопанска политика.
По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00