Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Губим европари

България рискува да изгуби 514 млн. евро, или над 1 млрд. лв. от бюджета на Европейския съюз заради слабостите на общинската администрация. Това показват данните на Европейската комисия от началото на месец юни. В условията на икономическа криза еврофондовете са основен източник за инвестиции в инфраструктура и създаване на работни места- това, от което имаме най-голяма нужда. Наскоро един от българските евродепутати- Илияна Йотова цитира доклад на ЕК, според който до края на годината страната ни губи 51 млн. лв. по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Поучихме ли се от първия програмен период 2007-2013 година и какви са начините да преодолеем бюрокрацията, така че да станем по-успешни в реализацията на европроектите- отговор на тези въпроси търсим от евродепутата Илияна Йотова.

© Снимка: www.ilianaiotova.eu

"Преди няколко месеца зададох въпрос към ЕК и към комисаря по земеделие Дачиан Чолош за това какво е състоянието по усвояване на средствата по Програмата за развитие на селските райони. Той ми отговори, че България е последната държава в ЕС по усвояване на средствата по тази програма и до края на тази година ще се загубят още 51 млн. лв. Това са средства, предвидени за миналата година. Вие ме питате защо. Защото не са подготвени съответните проекти и защото някой не си е свършил работата"-
отговори Илияна Йотова. Тя подчерта, че в момента най-важно е, че в комисиите на Европейския парламент се приемат бюджетите за следващия програмен период 2014-2020 г. и най-отговорно трябва да се вземат решения как ще бъдат разпределени тези 15 млрд. евро, които страната ни ще получи. Притеснителното е, че България закъснява с разработките си по европейските програми, а ЕК ги чака.


Рискове от загуба на европари има, когато липсва интерес към оперативната програма, или на качествени проекти, при нередности в търговете или в изпълнението на проекта. Имаме ли потенциал да спасим положението през следващия програмен период 2014- 2020 г? Коментар по темата на евродепутатът Метин Казак:

© Снимка: Фейсбук

"Въпреки проблемите, свързани с кризата, България трябва ясно да заяви и своето участие под формата на съфинансиране към средствата на Европейския съюз. За съжаление към момента, като че ли повече внасяме в бюджета на ЕС, отколкото имаме възможност да получаваме. Трябва в крайна сметка да се подобри административния ни капацитет."


България има време да предотврати поне частично евентуалните загуби. Еврофондовете могат да бъдат ползвани до две години след края на програмния период. По искане на Съвета на държавите-членки Комисията предложи удължаване на сроковете за усвояване на евросредствата за Румъния и Словакия. Вероятно това може да стане и за България.

Според евродепутата Ивайло Калфин основните проблеми на България в усвояването на средства от ЕС са "силната централизация, липсата на децентрализирани решения в администрацията и желанието на политически кръгове да решават за всеки проект". Това е мнението на евродепутата в интервю за в-к "Труд". Според него има и проблеми, свързани с цялостното планиране, както и с липсата на приоритети.

През следващия програмен период за България по ПРСР са предвидени 2,078 млрд. евро, което е с 531 млн. евро по-малко. До края на юни в Брюксел ще се решават приоротетите на новата Обща селскостопанска политика.
По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00