Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е денят на архивиста

Денят на архивиста се отбелязва всяка година на 10 октомври, в чест на създаването на архивната институция в България през 1951 година, с първия Закон за държавния архивен фонд.

"Архивите в България са твърде млади като институция. Като се сравним с европейските архиви, където институциите са с над 10-вековна история, се вижда, че ние след Освобождението не сме успели да организираме тази дейност на институционално ниво. Народната библиотека е направила много, но въпреки това важни и ценни документи са се изгубили във времето... Архивните фондове, които пазят и разкриват целия обществено-политически, стопански и културен живот във Врачанския регион след Освобождението, заемат близо 3 км площ и непрекъснато се увеличават с нови постъпления, в резултат от дейността на институциите, организациите и учрежденията на територията на Врачанска област. Те са на разположение на всички граждани, които се интересуват от развитието на своя край"- разказва пред нашия колега Жоро Александров Весела Пелова, старши експерт в Държавен архив Враца.

Държавен архив Враца посвещава тазгодишния си професионален празник на Васил Харизанов- един от дарителите на лични фондове, известен като човекът, който въведе в националната ни история най-големите имена и постижения на Враца и Врачанския край- архива и делото на фамилия Хаджитошеви, създаването на Историческото дружество, събирането на документи, свързани с църковните и социалните борби за национално утвърждаване, документи от историята на училища и културни институти.

"Историческият опит показва, че когато политиката се намеси в работата на архивистите, резултатите са предсказуеми- важни документи безвъзвратно се губят"- този важен урок припомня на днешната дата Весела Пелова.

Празника отбелязват и във видинския Държавен архив: "Настоящата 2013 година бе много ползотворна за служителите и посетителите на видинския Държавен архив. Нови 19 постъпления, с над 1 000 архивни единици, ще бъдат добавени до края на тази година. Справките, които извършваме ежедневно, са различни, като сред тях има и на физически и на юридически лица. Гражданите се интересуват най- вече за имотното състояние на свои предци. Тази година се включихме и в проект на Министерството на образованието, като много млади хора ни помагаха в това начинание. На днешния празник показваме пред видинската общественост някои последни постъпления от лични фондообразуватели. През целия октомври предстоят различни прояви, по повод деня на архивиста"- каза в "Посоките на делника" Светлана Кръстева, началник отдел "Архиви" във Видин.
 
Във фондохранилищата на Видинския архив се пазят близо 180 000 архивни единици, като сред най-ценните е Диплома на Екзарх Антим І. А като най-стар документ е идентифицирана карта на Видин от 1730 година, която преди 2 години е била дарена от историка Румен Манов от София, дългогодишен приятел на Видинския архив, който е закупил картата на аукцион в Будапеща.

Сега видинските архивисти обработват приоритетно документи от Видинския Окръжен съд за периода 1886-1930 година и в близко бъдеще ще може да се правят справки по документи за наследство и собственост върху имоти от този период.
 
В празничния ден служителите на Видинския архив показват последните постъпления, дарени на "Държавния архив" във Видин от лични фондообразуватели.
 
Отбелязването на Деня на архивиста ще продължи през целия месец октомври в различните региони на страната, с инициативи, посветени на празника.

Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42