Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Николов: "Трябва още да се работи върху достъпа до образование и работа на хората с увреждания"

Днес, 3 декември, е Международният ден на хората с увреждания, който е обявен от Генералната асамблея на ООН през 1992 година. Неговата цел е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания; достъпът до общообразователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях.


Преди демократичните промени в България хората с увреждания винаги стояха на заден план- за тях не се говореше, защото не се вписваха в идеалите на социалистическото общество. След 10-и ноември обаче страната ни започна да възприема европейските ценности, в това число и относно грижата за хората в неравностойно положение.

"Има вече направени макар и малки крачки напред", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Митко Николов, председател на видинското сдружение на хората с увреждания "Достоен живот". С него разговаря Цветомир Цветанов.

"Библиотеката във Видин вече е достъпна за хората с увреждания. Има вече изградена и рампа пред спортната зала в града. При "личните асистенти" нещата вече години остават на едно и също ниво за съжаление. Основният фактор, върху който трябва да се работи и занапред, е достъпността до образование и работа на хората с увреждания, защото тогава те ще се чувстват пълноценни. Личната помощ е другият инструмент, който може да подпомогне активните граждани с увреждания, за да могат да излизат и да се включват в обществения живот на населенето място, в което живеят", допълни Митко Николов.


Не е достатъчно това, което се прави днес за хората в неравностойно положение, за да се чувстват пълноценни граждани на обществото, категорични са видинчани в своите мнения по темата:

"Мисля, че нищо не се прави за хората с увреждания. Няма рампи и приспособления... В момента, доколкото знам, има някакви проекти, които са започнали и са за помощ на такива хора, но не мога да кажа доколко са качетсвени, защото не участвам в тях. Има хора, които искат да помогнат на нуждаещите се от подкрепа, но трябва да има и заплащане срещу тези услуги. Държавата трябва да се постарае да заплаща на такива хора, за да могат и другите да са добре... Мисля, че има някакво развитие. Самите хора решават да се освободят от комплекса, който имат, но не мисля че се прави за тях най-доброто все още."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45