Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето партийни организации в Северозапада подкрепят БСП

Снимка: РАДИО ВИДИН

Задава ли се разцепление в БСП и кого подкрепят партийните организации в Северозапада- столетницата или новото движение АБВ? Това е основната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Преди ден изтече ултиматумът, който БСП даде на "кръга АБВ" да се откаже от втора лява евролиста. Първото социологическо изследване за новата политическа ситуация пък показа, че АБВ би получила 7% електорална подкрепа на евроизборите, с което БСП губи около 20 на сто от миналогодишните си избиратели. Партията запазва около 15%, но отстъпва първото място на основния си опонент ГЕРБ- 17,8 на сто.

Оказва се, че повечето от партийните организации в Северозапада дават подкрепата си на БСП. Преди седмица Областният съвет на левицата във Видин излезе с декларация срещу уронването на авторитета и единството на партията. Председателят на Народното събрание Михаил Миков, който е и член на Националния съвет на БСП обяви, че партията има ресурс да се справи с това изпитание.

"Смятам, че това са действия, които вредят на БСП. Вредят и на левицата в предстоящите европейски избори. Мисля, че нашата партия има достатъчно сили, които се усещат навсякъде в страната и ще успее да се справи и с това изпитание", каза Михаил Миков.

"От 12 години ръководството на БСП винаги е извеждало партията на предни позиции, във всички видове избори"- заяви народният представител от Видин и член на Националния съвет на БСП Филип Попов. До края на януари трябва да приключат конференциите на структурите на БСП по места за номиниране на кандидати за представители в Европейския парламент.

Като цяло обаче битката между партийните лидери в БСП продължава. Броени дни след като социалистите в Монтана решиха да подкрепят Ивайло Калфин за член на Европейския парламент и водач на листата, членове на столетницата в града се разцепиха и започнаха протестна подписка, предаде сътрудникът ни Биляна Борисова. От близо 160 делегати от област Монтана, 150 от тях гласуваха да подкрепят Ивайло Калфин за евродепутат дори и да бъде водач на друга листа. Според председателя на общинския съвет на БСП Емил Константинов решението е подкрепено от почти всички делегати и няма как да бъде променено.

"Това е волята на членовете на партията в община Монтана и тя е категорична", каза Емил Константинов.

Камелия Трифонова, която е член на БСП в Монтана започна подписка против подкрепата на Ивайло Калфин от местната организация на БСП. Според нея част от делегатите са подведени за техния избор.

"Това решение, което е взето на общинската конференция, не е мнението на масовата част на членовете на БСП", категорична бе Камелия Трифонова. Част от членовете на БСП в Монтана смятат, че се нарушава устава на партията, като се подкрепя водач на листа, различна от тази на БСП.

"Членове на БСП няма как да подкрепят друга партия и да продължават да са членове на БСП. Няма такава партия, в която хем да си член, хем да си неин конкурент", заяви Камелия Трифонова.

"Ние сме от БСП и няма да напускаме партията, но искаме да я променим и най-вече ръководството", е мнението на Емил Константинов. Над 100 членове на партията в област Монтана са се подписали до момента, че не са съгласни с избора на местната структура на БСП да подкрепи Ивайло Калфин за член на Европейския парламент и водач на листата.

"Позицията на Областната партийна организация на БСП във Враца е ясна и категорична- подкрепяме изцяло официалното ръководство на партията. Много от нашите членове и съпартийци посрещнаха с тревога новината за разцеплението в нашата столетница", съобщи пред сътрудника ни Петко Котларски Делян Дамяновски, председател на Областния съвет на БСП във Враца.

Според анкетирани видинчани:

"Това са задкулисни игри... и накрая всичко отново ще бъде за общото на наследниците на комунистите."

Още по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59