"Фестивалът на спомените "Козе мляко" се провежда вече 11-а година и мисля, че тази година ще можем да направим един по-ведър поглед и да представим нашето виждане за това как може да се живее в този регион." - сподели Марияна Асенова.
Посетителите ще могат да опитат чудесни баници, кисели млека, сирене, домашно вино. В рамките на трите дни ще има и работилници по танци, инструменти, пеене, дегустация на различни извари местно производство, дискусии и дебати, концерти, йога и още много неща. Дегустациите ще се правят и на открито, и в местно заведение. Още за програмата на фестивала от Марияна Асенова:
"Тази година нашите приятели, музиканти от Софийската филхармония, също са гости на фестивала. Това е изключителен шанс за местните хора да чуят изпълненията на тези невероятни професионални музиканти. И тази година ще ни гостува духовият оркестър на Вършец, което е изключително важно за традиционния събор на селото на 24 май."
Гостите ще могат да омесят ръчно точени кори с местните жени, да направят карта на местността край селото, да видят специална фотоизложба в "Изоставената къща" и дори да гледат филми. Във времето на Елин-Пелиновия разказ "Косачи" ще ги върне турът на разказвачите - едно от интересните събития в програмата. В него може да участва всеки, който иска да разкаже своя история, случка или преживяване. Интересна е и дегустацията на кафяво норвежко сирене и на българско зелено сирене, което се прави в Черни Вит. Организаторите на фестивала в село Горна Бела речка подготвят специален туристически пътеводител на местността. За една година те са изследвали три общини - Вършец, Берковица и Чипровци.
“Идеята на проекта е да се провокират местните хора да споделят това, което знаят, с всички любители и туристи” - каза още Мариана Асенова. Фестивалът на козето мляко е един невероятен начин да се популяризира и покаже красотата на обезлюденото през последните години село. Още по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..