Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключи поредният етап от обучението по радиожурналистика в БНР

Етиката в занаята учиха журналисти от Радио ВИДИН

Ася Методиева: "Ние протестирахме с останалите хора и това беше приемливо до един момент"

В студиото на радио Бинар на БНР редакторите от Радио ВИДИН Полина Тодорова, Анжела Каменова и Лора Русинова (от ляво на дясно), с водещ Милен Димитров, представиха мултимедиен материал, изготвен по време на обучението
Снимка: Радио ВИДИН Архив

С огромен интерес обучаващите се журналисти от Радио ВИДИН и от различни отдели, и регионални радиостанции на БНР посрещнаха поредния модул от майсторския клас на националната медия. Лекторите Савина Спасова и Милен Димитров запознаха курсантите с етичните дилеми в журналистическата работа. Примери от практиката си дадоха колеги от БНТ и БНР.

Валери Маринов, журналист от Българската национална телевизия, гостува на обучението. Той припомни ситуация, свързана с показването на насилие в медиите, на която той е бил пряк свидетел.

"По време на втората война в Ирак, когато заклаха двама български шофьори, там всеки един решаваше какво да прави. И това е една ситуация, която поставя много въпроси пред медиите по няколко причини. Първо- достоверността на материалите... Решихме, че няма да покажем въпросните кадри", разказа Валери Маринов.

Ася Методиева, водещ на сутрешния блок на БНТ 1 коментира пред своите колеги заплетения казус за свободата на журналиста при изказването на собствена позиция по определена тема.

Участници в майсторксия клас на БНР с гост Валери Маринов от БНТ (в ляво)"Всичко започна още с протестите през миналото лято, когато огромна част от моите колеги в БНТ и БНР протестираха. Ние протестирахме с останалите хора- свършва ти работното време и след това отиваш на протест. И това беше приемливо до един момент"- разказа Ася Методиева.

Петър Волгин от БНР сподели интересни факти от своя богат журналистически опит и някои от основните правила, които са го ръководили в работата.

"Журналистиката винаги трябва да е опозиция на властта- това е клишето, което аз използвам и до днес при изготвянето на своите материали, подготовка на предавания и т.н. ... Естествено, че журналистиката трябва да бъде опозиция на властта, която винаги е склонна да се самозабравя... Но, тук възниква един доста по-сложен въпрос. Какво е властта" - каза Петър Волгин.

Коя е неофициалната власт, която, според Петър Волгин, определя какво да мислим? Кои са етичните дилеми, пред които се изправят журналистите в своята работа- чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00