Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спокойни ли са в старините си възрастните хора в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН


Процентът на възрастните хора и в България и по света нараства. В България процентът им нараства, защото не се раждат млади, а българските младежи емигрират. Крайният резултат е неизбежен- по-малко млади хора трябва да се грижат за по-голяма бройка баби и дядовци.

Грижим ли се подобава за възрастните хора, които си нямат никого, или близките им са далеч, проверихме в една от социалните институции в областта - Дома за възрастни в село Гара Орешец, община Димово. Възрастните хора често са по-чувствителни към отношението към тях от страна на околните, отколкото младите хора, но най-много им тежи самотата, която определят като "страшна болест". Това каза 73-годишната баба Мария, за която се грижат в Социалния дом в Гара Орешец.

Социалния дом в Гара Орешец"У дома няма никой с когото да си говориш, самотата е страшна болест....Тук, в дома ми е много добре, да е жив този, който го направи това за стари хора. Имаме си спокойствие, храна, компания, имаме удобства. Така и децата са спокойни, постоянно се обаждат да питат какво ядохме, почиваме ли си. Синът ми е в София, как да дойде обратно на село да ме гледа, и аз не искам. Първо идвах тук в дома дневна, защото ме беше срам да дойда за постоянно. Но сега като ме натисна неволята дойдох."- разказа пред екипа на Радио ВИДИН баба Мария.

Обикновено у нас след като изгледат и внуците, възрастните хора биват забравени и от деца, и от внуци. Често се превръщат в затворници на собствените си домове с напредването на възрастта, а стане ли трудно обслужването на ежедневните им нужди - тогава е наистина много сложно. Затова много възрастни предпочитат да отидат в Дом, където за тях да се грижи квалифициран персонал.
Освен че се грижат целодневно за 30 възрастни, към Социалния дом в Орешец функционира и дневен център, където хората се срещат, хранят се, и общуват с други на тяхната възраст.

Снимка"Потребители на услугата са хора в пенсионна и предпенсионна възраст. Целим те да не се чувстват изолирани от социалния живот. Дейностите, които се предлагат в Дома са рехабилитационни и медицински грижи, организираме и свободното им време. Имаме трудотерапевт, санитари, фелдшер и две медицински сестри. В сградата на Дома се помещава и Дневен център за стари хора с капацитет 20 лица- идват, хранят се, организираме им мероприятия."
- обясни Валентина Петкова, директор на Социалния дом в Гара Орешец.



Населението на община Белоградчик е в по-големия си процент застаряващо. Голяма част от възрастните хора живеят сами. Клубът на пенсионера и клубът на инвалида са обхванали по-голямата част от тях и се стараят да ги подпомагат в ежедневните им нужди, както и да осигуряват по-голямо разнообразие в социалните им контакт. Наред с това функционира и Дневен център за стари хора, чийто капацитет е 20 души. Посетителите са доволни от грижите за тях, от вниманието и добрите условия. Със своите ниски пенсии те и не мечтаят за нещо повече.

Снимка"Сама съм, с ниска пенсия. Обградени сме с внимание тук, всичко ни харесва, хранят ни, водят ни на екскурзия, чисто е. Има фелдшер, ако се наложи за нещо. Ние пенсионерите не сме за нищо вече, за това сме тук."- разказаха пред Иванка Петрова потребителите на социалните услуги за възрастни в Белоградчик.





Една от стаите за възрастни в Социалния дом в ОрешецДомашният социален патронаж храни и обгрижва 164 човека, като доставя храната по домовете на всички нуждаещи се не само от града, но и от селата на общината. По програма към общината работят и 7 асистенти, които обгрижват 14 стари, самотно живеещи хора в Белоградчишко. В село Салаш функционира и Дом за възрастни хора с деменция. Там са настанени 35 нуждаещи се. В момента се работи по изграждането на два Центъра за настаняване от семеен тип в Салаш и Дъбравка, в които тези хора да бъдат настанени. 


Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59