Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изчезнаха ли "кралю-порталю" и "пускам-пускам кърпа"?

Снимка: Радио ВИДИН


В днешното забързано ежедневие почти всичко е подчинено на компютъра. Не правят изключение дори и детските игри. В интернет пространството могат да се намерят безброй различни по тематика игри, в които, вглъбени деца часове наред прекарват деца по цялата планета. Все повече от улиците изчезва детската глъчка, за да се предпочете екрана на неодушевената вещ. Не се чуват и викове от балкона, които да подканват запотените деца да се прибират... На какво играят нашите деца и на какво си играехме ние преди, как са се забавлявали нашите майки и бащи, баби и дядовци-това се опитваме да разберем в "Посоките на делника".

Някога играехме на народна топка, на "пържоли", държави, магаре, криеница, скачахме на ластик или биехме с топката ръбчета в тротоара. Да не забравяме и типично мъжката игра с хартиени фунийки. Сега нашите деца повече се забавляват на компютъра, влезли дълбоко във виртуалната действителност. Изобретателите на игрите в мрежа са обхванали почти всички области, в които детето има интерес. Кои игри се предпочитат и остават ли все пак игрите навън предпочитани пред тези в интернет-пространството- това попитахме видинските деца заедно със стажант репортера Деница Пламенова.

"В свободното си време чета книги и играя на лаптопа, или стоя във Фейсбук, но не повече от час и половина. Иначе си почивам, като гледам филми... Играя на таблета, разни игри, за роботи и други или гледам детски филми, играя си и навън. Когато времето е хубаво излизам на игри и сутрин, и вечер... Пред компютъра съм предимно вечер, слушам музика, иначе лятото предпочитам навън. Играем на криеница, капитане-капитане. Игрите на открито предпочитам, но има време и за компютъра..."- разказаха пред нас видински деца от различни възрасти.

А сега да се върнем малко по-назад, за да видим как са се забавлявали нашите родители. Детски игри от отминали дни-това се опита да събере от Оряховския край Ирена Станкулова от Народно читалище "Развитие-1903"- село Остров:

"Нашите баби са играли на копчета- рисуват кръг и в него слагат стотинка или копче и хвърлят. Който уцели пръв е победител. Играли са на кралю-порталю, пускам-пускам кърпа, свинкя, тугане на топка. Днешните деца са малко скептични към тези игри, като знаят на какво могат да играят на компютъра. Питат бабите си- знаете ли какво е фейсбук, профил, и се смеят, че не знаят..."

Още за любимите игри на поколенията може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59