Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Иванов: "Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече"

5
Снимка: РАДИО ВИДИН
Вече не се и питаме какви са утрините в малките населени места, останали с шепа хора. В "Добро утро, кмете!" разговаряме с Петър Иванов, кметски наместник на плевенското село Асеново, основано през далечната 1892 г.

Първите му заселници са етнически българи- католици от областта Банат, село Винга (Румъния). Те са потомци на избягалите в Банат, тогава част от Австро-Унгарската империя, българи след разгрома на Чипровското въстание от 1688 г. Името на селото идва от името на българския владетел цар Асен.

Красота и старинност на селото придават паметникът "Света Троица" и Католическата църква.
Културната дейност е съсредоточена в Народно читалище "Петър Парчевич", основано през 1927 г.

Първият кмет се казва Гюра Мескин. Сегашният-  Петър Иванов, откриваме при една от нашите обиколки из Северозападния регион, в Чипровци.

От него научаваме, че в селото, което се намира в плевенската община Никопол, живеят 230 души. Живеят трудно.

"Няма поминък. Хората се занимават единствено със земеделие. Повечето са възрастни, млади хора няма. Имаме много кражби. В съседното село Мечка повечето са роми, те ни нападат, този въпрос не виждам как може да се реши", заявява кметът.

Преди години в Асеново е имало училище, дом за деца и юноши, детска градина, построена е и нова, с надеждата за повече деца. Сега обаче в селото няма достатъчно деца и градината е затворена.

"Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече", казва Петър Иванов.

СнимкаВъпреки нелекия живот, хората в селото умеят да пазят и предават традициите. Четири поредни години през месец август в Асеново провеждат фестивала "Банатски вкусотии- традициите на моето село". Идеята за този фестивал е отколешна мечта на Мария Иванова, секретар в местното читалище, от която научихме няколко рецепти за банатски вкусотии. Специфична със своите тестени изделия и интересни ястия, банатската кухня грабва вниманието и завладява всеки, който е вкусил от нея. Мария Иванова споделя, че всяка рецепта носи скъп спомен, показвайки я, запазваме живи онези съкровища, които векове наред са градили традицията. За да ни съхранят като народ и да оцелеем, въпреки превратностите на времето.

Повече за живота в Асеново чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00