"Срещата с пишещите деца на България е едно от най-вълнуващите и най-чакани приключения за мен през последните години. Гордея се с тях и с всичко, което постигат. Първите три издания на конкурса "Непознати улици" бяха много силни, вдигнахме високо летвата, но и децата се развиват, езиковата им култура е вече много по-добра"- каза за Радио ВИДИН певицата. Тази година младежи от Видин не са участвали в конкурса, добави Мария Мутафчиева:
"Надявам се догодина да участват, защото съм сигурна, че и там има пишещи деца."
За да участва в конкурса, всеки кандидат трябва да изпрати три стихотворения, като участниците трябва да са между VII и XII клас. Конкурсът се провежда обикновено през месец октомври.
"От началото до края на октомври децата имат възможност да изпращат стиховете си на сайта на английската гимназия", допълни Мария Мутафчиева.
Милена Андонова, директор на Гимназията с преподаване на английски език "Гео Милев"- Бургас, разказа от какво са впечатлени и какви теми засягат младите хора в своите творби.
"Основната тема, която вълнува младите хора в техните творби е любовта. Идеята на този конкурс е да намираме все повече пишещи младежи от всички краища на страната ни" - каза за "Актуално" Милена Андонова.
През 2014-та година в конкурса "Непознати улици" в категория X-XII клас бяха отличени Георги Георгиев, Цветелина Йовчева, Десислава Кирязова, Антония Попова и Мартина Друмева. Поощрителни награди получиха Доротея Георгиева, Цветелина Йорданова, Никол Демирева и Деяна Мартинова. Специалната награда спечели Георги Георгиев със заглавието "Лабиринти":
"Това са сгрешени релси, задраскани чувства,
неотворени писма… във формата на спирали.
Искам да се скрия в препинателни знаци,
в миналото, в дървена къщичка на най-високото дърво.
Да събирам есенни ябълки. Отвъд световете ми няма съкровища,
нито колесници. Взирам се в погледа на бездомник,
или на малко момиченце, в хищник."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..