Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Търняне се оплакват от безпаричие и кални улици

Автор:
7
Снимка: Радио ВИДИН
Видинското село Търняне не е по-различно от другите малки села в Северозападна България- макар красивата си природа и плодородната земя, хората бавно се изселват и забравят за корените си. Малцината, които не са се решили да направят тази крачка живеят трудно и бавно губят надежда, че блясъкът на българското село ще се върне. Няма доходи, улиците са кални, но хората са доволни, че поне имат магазин, откъдето да взимат хляба, нищо, че работи само по два часа сутрин, и малко след обяд. А от кметския наместник едни са доволни, други- не.

"Много малко хора сме, около 120 души, трудно се живее. Както е зле в цяла България, с изключение на една група хора. Как да се живее със 150 лева пенсия- за хляба, за лекарства... Как може човек с 47 лева на месец да преживява, като има и деца?! Искаме да има бройки по тези програми за заетост, макар и малко, но дават пари. На нашата улица е кално, никой не ти обръща внимание, инвалид съм, да дойде линейка до горе не може да стигне, нито пък аз мога да сляза долу. Кметът обеща чакъл да насипе, но не стана. Но не е лош човекът, ние хората сме лошите, егоисти сме и не уважаваме, който и да стане кмет"
- разказаха хората от селото.   
   
СнимкаКметски наместник на село Търняне от три години е Румен Антов. Казва, че трудностите, с които се бори всеки ден са безкрайни, а хората в селото му са като орел, рак и щука. Проблеми му създават и местните младежи от малцинствата, заради които правили общоселско събрание и подписка.

"Трудно се справям, хората ми са като орел, рак и щука, всеки иска, но възможностите са ограничени. Бил съм и шофьор, и животновъд, не ме е страх от работа. Затова казвам, че няма социално слаби хора, има социално мързеливи. А иначе проблеми в селото имам с няколко от местните младежи от малцинствата, счупиха прозорците на една баба и оттам започнаха конфликтите. Подписка имаше срещу мен, идваха от полицията, проверки от Общината правиха, събрание имаше, но аз за себе си съм прав. Искаха младежки клуб да им направя, но те всичко ще счупят. Трудно стават нещата, успяхме спирката да оправим, чакаме ремонт на кметството, като завали кофи слагаме, салонът е в плачевно състояние, улиците също. Проблеми и от ВИК-то създават, тръби се пукат, разкопаят, после така го оставят..."
- оплака се Румен Антов.

Кметът е свикнал някои проблеми да решава сам, както може, и така си навлича гнева на хората. Очаква да получи подкрепа поне с труд, но и за това трудно събира хората.

"Всеки казва "Нямам!", нито може пари да даде, нито може със собствен труд да помогне, абе, мързи си ги някои. Губя вече оптимизма си, виждам нещата накъде отиват, никой не иска вече селото!"


Преди години в Търняне си направили храм с доброволни дарения и с помощта на бизнесмени. Недовършени обаче са стените, чакат студенти иконописци да направят иконостаса. И се надяват, че ще им отпуснат малко повече средства за баластриране на улиците, допълни кметският наместник Румен Антов.

Още за живота в село Търняне може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32