Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли да бъде спасена гората в Белоградчик след леденото бедствие

3
Ентусиасти в Белоградчик почистиха сами екопътека от паднали дървета
Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Ледът в края на миналата година порази гората в Белоградчишко. Повредени са почти половината от насажденията в района на Белоградчик. Последствията, според лесничеи, са трагични. Засегната е предимно иглолистната гора. Това каза директорът на Държавно горско стопанство- Белоградчик Мая Костова:  

"Иглолистните са пострадали повече, поради това, че са с по-крехка дървесина. Буковите насаждения също са много пострадали, дори дъбът, който се слави като по-устойчиво дърво, има места, в които е тотално изкоренен."   

Лесовъди продължават да описват нанесените от леда поражения. Най-пострадала е гората в землището на село Стакевци. Около една трета от общинската гора в Белоградчик е засегната. Това каза кметът на общината Борис Николов:

"Обледяването нанесе много щети на нашата община. Имаме отделни райони, места, където е близко до 100% обледяването."

СнимкаПоразени от леда дървета обграждат пътя към Белоградчик на километри разстояние. За да се спаси оцелялата гора, са необходими бързи мерки, съобщи директорът на Държавно горско стопанство Мая Костова. 50 години ще са нужни за възстановяването на насажденията в Белоградчишко. За целта лесовъди ще потърсят и европейски средства.

"На практика е необходимо да се проведат санитарни сечи с различна интензивност, за да може да се усвои тази дървесна маса и да се изнесе извън насажденията, за да не стане тя развъдник на насекоми и гъбни вредители, които да нападнат и оставащите живи дървета"- каза директорът на ДГС-Белоградчик.

Подобно бедствие в района на Белоградчик е имало преди 36 години, но не в такъв мащаб, това ни казаха от Горско Стопанство, както и хора от Белоградчик. Ваньо Тонков, който е екскурзовод в крепостта "Калето", си спомня началото на февруари 1979 година:

"Гората пука, трещи и не смееш да минеш по пътя."

Ентусиасти в Белоградчик разчистиха сами еко и велопътека от паднали дървета, за да могат да минават по нея туристи. В акцията по почистването на 11-километровия маршрут участваха велосипедисти от велоклуб "Скала" и представители на археологическото дружество в Белоградчик. Кирил Кирилов е сред учредителите на археологическото дружество в града и сред доброволците, които разчистваха маршрута:

"Беше много трудно, имаше на места много тежки, големи дървета, преплетени клони. Два дена работехме и сега тя е напълно проходима."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00