Попитахме видинчани как гледат на идеята за мобилизация на бивши военнослужещи от българската армия.
"Няма никаква мобилизация. Волен Сидеров може да си говори каквото иска. Аз лично бих отишъл запас... Има млади, които могат да помогнат при бедствени ситуации"- казаха в анкетата жителите на крайдунавския град.
Създава се впечатление за пропаганден център, който внушава слухове и безпокойства, като темата с мобилизацията и командния център край Шабла- неща, които не отговарят на истината. Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев в телевизионно предаване в началото на февруари.
"Тоест мобилизация не тече и това не ме безпокои, не би следвало да безпокои, който и да е, но политическото говорене е особено обезпокоително. От дни и седмици наред това е една интервенция и вече започвам да оставам с впечатлението, че това е Организиран информационен център, който се занимава само и единствено с това, което е много опасно." Министърът е изразил безпокойството си по тази тема и пред премиера Бойко Борисов, с когото са разговаряли и за проблема с наводненията и оказването на помощ от страна на Българската армия. По думите на министър Ненчев става дума за актуализация на списъците, което се извършва периодично.
Потърсихме позиция по темата от Областния военен отдел във Видин. Категорично бе отхвърлена информацията за мобилизация на бивши военнослужещи в този гарнизон на страната. Нека чуем какво каза подполковник Борислав Иванчев, началник на Областен военен отдел- Видин.
"Никого не сме мобилизирали. Пред сградата ни няма стълпотворение от хора и всеки може да се убеди в това. Областен военен отдел- Видин извършва своята нормална дейност, съгласно регламентиращите документи"- каза за Радио ВИДИН подполковник Борислав Иванчев.
Враца вече има действащо военно поделение, както знаем. Жоро Александров коментира темата:
"Във Враца думата "мобилизация" не звучи толкова стряскащо и не плаши никого. Дали защото в града под Околчица наскоро отново беше разкрито военното поделение, закрито от тогавашния министър Аньо Ангелов през юли 2011 г., или пък защото "фуражките" винаги са били на мода тук, но… слуховете за предстояща мобилизация заради военните действия в Украйна не са лоша новина за хората в града. Напротив. Мъже на възраст над 55-60 години с умиление си спомнят за близкото минало, когато са били привиквани в запас. За по-малките слушатели на радиото, които понятията "казарма" и "запас" не значат нищо, трябва да уточня, за да не губим аудиторията, че в недалечното ни минало мъжете, отбили военния си дълг, бяха събирани за по 30-40 дни почти всяка година, за да не забравят военните си умения. Тези сбирки се правеха в действащите тогава военни подразделения, за да може запасняците да не губят формата си и да не забравят как се носи военната служба. Но трябва да си признаем, че този запас беше рай за семейните мъже от времето на късния социализъм, тъй като чрез него те можеха да си починат от семейните задължения и от грижите в работата, но заплатата да им върви. Пък и мобилизацията от този тип беше обвързана с много пиене и мъжки сбирки, които бащите ни тогава не наричаха с модерната днес дума като "купони", а говореха за "методично и целенасочено обучение по военна подготовка". Ех, какви славни времена бяха, а?! Но вече никого не викат в запас, нито го мобилизират, защото няма редовна, а кадрова войска. Пък и последните поколения, минали през казармата, чат-пат ги привикват не заради запас, а заради проверка на статуса им в резерва, както е модерно да се казва вече. Затова в днешно време, когато човек получи по пощата обичайната картичка, на която пише кога и къде да се яви за справка във Военното поделение, звучи странно. А когато в рамките на една календарна година това събитие ти се случи 3 пъти, както е в моя случай през последните 10-ина месеци, вече е твърде съмнително. Но се оказа, че няма повод за притеснение- не мобилизация заради военните действие в Украйна, а реорганизация на войсковата част от резервисти, в чийто състав съм, се оказа причината за това често привикване във военното окръжие. Защото подразделението се премести от Плевен в Шумен и после пак в Плевен, та всеки път се налагаше да ми дават нови указания за едно и също нещо, но… това е друга тема. Затова ми звучи странно, като гледам, че сериозни политици се поддават на спекулациите, че у нас има мобилизация, че едва ли не се готвим за война. А, бе, хора: каква война, като ние армия нямаме?! Пък и държавата ни вече е такава, че един запас не може да плати на повиканите, камо ли да ги мобилизира!"
И на финала да кажем, че за тази година има планирани съвместни учения с нашите партньори от Алианса. За тази цел ще бъде разположена бронирана техника, използвана в рамките на едно конкретно учение, след което тя ще бъде извозена от България, каза още министър Николай Ненчев. Координационен център на НАТО ще бъде изграден в София, като не става дума за военни бази, обясни министър Ненчев.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..