Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли къде да предаваме едрогабаритните отпадъци

Контейнери за текстил, обувки и гума са поставени във Враца
Снимка: Жоро Александров

Осигуряването на площадки за безвъзмездно предаване едрогабаритни, опасни отпадъци и други е уредено в Закона за управление на отпадъците, като те трябва да бъдат изградени до края на 2015 година. Общините, които не се съобразят с това изискване в срок, ще заплащат допълнително такса за депониране, докато не изградят тези обекти. Изграждането им може да бъде направено от местните управи или чрез сключване на договори с фирми, притежаващи разрешение за събиране, транспортиране, рециклиране или оползотворяване на отпадъци. На площадките могат да се приемат обемисти домакински отпадъци (шкафове, гардероби, легла, дивани, фотьойли, матраци и други), строителни отпадъци от ремонтна дейност, биоразградими отпадъци, батерии, електрически уреди и т.н.

В община Лом събирането на едрогабаритните отпадъци се извършва на специално обособена за целта площадка, собственост на фирма, сключила договор с местната управа.

"От 1- ви август 2014 година Община Лом е сключила договор с фирма и жителите на общината имат възможността безвъзмездно да предадат излезлите от употреба от домакинствата им едрогабаритни уреди и предмети. За целта е обособена площадка с площ от 5 408 кв. м на територията на бившия електрокарен завод. На тази площадка гражданите могат да предадат и излезлите от употреба МПС, отпадъци от опаковки от стъкло, пластмаса и хартия"- съобщи за Радио ВИДИН сътрудникът ни Владимир Недев.

Сравнително същото е положението и в община Козлодуй. Сътрудникът ни Силвия Иванова потърси за коментар Лора Генова, главен експерт "Екология и опазване на околната среда" в местната управа.

"Последната информация, която имаме е, че общините могат да се справят с проблема чрез сключването на договори с определена фирма. Ние също процедираме така и имаме договор с фирма, която да е отговорна за този процес"- каза Лора Генова.

В Белоградчик имат готов проект за претоварна станция и се надяват той да стартира скоро. Сътрудникът ни Иванка Петрова потърси за коментар Борис Николов- кмет на общината.

"Всичко според мен е баланс на потребности и способности. Имаме готов проект за нова претоварна станция, с чиято реализация средствата ще се намалят значително. Това е трябвало досега да бъде направено. Общината и държавата не са си свършили работата"- каза за "Актуално" в "Посоките на делника" Борис Николов.

Враца има опит по въпроса със събирането на едрогабаритни отпадъци и дори разработва пилотен проект за повторната употреба на някои от тях. Изградена е специална площадка, а в града има и 10 контейнера, в които се събират текстил, обувки, гума. Сътрудникът ни Жоро Александров разговаря с кмета на община Враца Николай Иванов:

"Такава площадка е почти изградена в нашата община. Тя е разположена на регионалното депо за опасни отпадъци. Мястото е облагородено и указано с информационни табели. В града са разположени и десет контейнера за събиране на текстилни отпадъци директно от домакинствата. Разположен е и един голям складов контейнер за информационен център и пункт за повторна употреба на предмети, които са били изхвърлени, но може да им бъде даден втори живот. Имаме и договор с фирми за приемане на отпадъци от домакинствата. Още информация може да се намери на сайта на Община Враца, в раздел "Екология" ."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59