Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Георгиев, кмет на Арчар: "Училище за кметове няма"

Арчар- непрестанната борба с иманярите

7
Снимка: Светослав Цветанов, радио ВИДИН
В "Добро утро, кмете!" ви разказваме за нашите впечатления от гостуването ни във видинското село Арчар, най-голямото в община Димово. С годините на Прехода тук са се задълбочили проблемите от липсата на работни места и препитание, принудили мнозина да заминат нанякъде или да се занимават с иманярство. Другата им болка е, че не спират посегателствата, въпреки постоянното присъствие на хората на реда от полицейския участък. Разказват, че селото им е голямо, но са големи и проблемите им.

"Няма препитание, младите се спасяват поединично... Ние сме учителки, трудно е, но родителите на децата от ромската общност свикват полека. Пращат децата на училище, но някои са мръсни, неугледни, гладни в много случаи. Сега, като свърши редовната закуска, се налага пак да купувам вафлички, гладни са... Посегателства, кражби има, макар че има и СОТ. Воювам с тези, които копаят и рушат дворовете на хората, монети търсят... Най-много са ни проблемите като се изселват отдолу, купуват къщи, който е ходил по чужбина и направил пари..."-
изказаха болката си местните хора.
 
СнимкаПромените след 1989 година се отразяват неблагоприятно и на село Арчар. Хората губят работните си места, а повечето от обитателите на махалите започват да се занимават с иманярство, благодарение на което се издържат. Проблемите с безчинствата при древна Рациария продължават с години, а иманярството се превръща в доходен бизнес. Успяха ли поне малко да се преборят в опазването на древните останки, попитах кмета Емил Георгиев.

"Има отделни случаи на иманярски набези през нощта, но са рядко. Имаме двама пазачи, назначени от Общината, които охраняват паметника на културата през светлата част на денонощието. В другата част Снимкаот деня обход правят от полицейския ни участък. Има заловени, осъдени на пробация и в затвора има след повторни нарушения, но това са хора от крайната бедност- решили да рискуват всичко. Но има и такива, които изпускаме, копаят в района на "Блатото" към Дунава. От битовите кражби имаме единици, агнета крадяха около Великден и Гергьовден, хванаха ги крадците. Полицаите си знаят контингента, има такива, на които кражбата им е в кръвта, а не че са бедни"- разказа кметът на селото.
   
Каква е равносметката на края на третия му мандат и с какво може да се похвали Емил Георгиев:

Снимка"Ремонтирахме църквата "Успение Богородично" с 300 000 лева, облагородихме мястото за пазар с покрив и маси за около 10 000 лева. Наскоро открихме и две улици- асфалтирахме ги с пари на общината. Едната улица за детската градина беше в окаяно състояние, около 120 000 излезе асфалт, тротоар и бордюр. Основен ремонт е направен и на детската градина. Започваме ремонт на помощно помещение, което да се ползва за детска ясла. Имаме деца до 3 години, а няма къде да ги гледаме. Сменена е и дограмата на кметството, остава да се боядиса, но това го оставям на следващия кмет"- похвали се управникът.  

А защо няма да се кандидатира повече за кмет? Философията на Емил Георгиев след 12 години на кметския стол е, че е време някой по-млад и енергичен да дойде и да те смени, когато се чувстваш изморен от борбата с проблемите, която никога не свършва, и за която никой не те подготвя.

"Прецених, че три мандата стигат- на някои съм омръзнал, на някои не съм могъл да услужа, на много съм и помогнал, но трябва да дойде свежа сила. Този, който ще ме наследи трябва да знае, че не трябва да седи в кметството, на бюро, работата на кмета е навън, сред болките на хората. Трудно е, защото няма училище за кметове, учиш се в движение"
- тези съвети завещава на наследника си настоящият кмет на Арчар.

Още за селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05