Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общинският омбудсман- има ли го

Обществен защитник във Видин няма, затова жалбите се подават в Информационния център на Общината
Снимка: Анжела Каменова
Една от основните задачи на местния омбудсман е да осигурява участие на гражданите в местното самоуправление, като дейността му се състои в контрол върху администрацията, предложения за промени и решаване на проблемите на гражданите. В няколко направления са правомощията на омбудсмана. Сред тях са предложения за усъвършенстване на нормативната база на местно ниво, приемане сигнали за корупция и уведомяване на съответните държавни органи, защита интересите на населението чрез посредничество в спорове между физически и юридически лица и като цяло предложения за подобряване условията на живот в конкретната община. Местният омбудсман се избира от Общинския съвет или се назначава от кмета.

"В Община Видин няма омбудсман, затова с дейностите, които той би извършвал, е натоварена общинската администрация. Жалбите, които имат гражданите и фирмите, се внасят в писмен вид в Информационния център на Общината"- това обясни младши- експертът "Общо деловодство" към Община Видин Теодора Вълчева, в разговор с Анжела Каменова.

В Община Мездра също няма длъжност "общински омбудсман". Сътрудникът ни Петко Котларски разговаря с Нина Данколова - секретар на Общината.

"Причината да нямаме общински омбудсман е основно финансова. Имаме разработена процедура за обслужване на граждани при жалби и оплаквания от тяхна страна. Може би в следващия кметски мандат проблемът с тази длъжност наистина ще се реши"- каза Нина Данколова.

Сътрудникът ни от Козлодуй Ния Паскалева попита жителите на крайдунавския град търсят ли съдействие от Общината при възникнал проблем.

"Не ми се е налагало да търся съдействие от Общината, но ако ми се наложи ще потърся съдействие от Информационния център ... Има доста неща, за които бих потърсила съдействие от Общината" - казаха в анкетата жителите на Козлодуй.

И в Белоградчик няма общински омбудсман, но сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с кмета на общината Борис Николов за проблемите, които жителите поставят за разрешаване.

"В нашата община имаме създаден добър ред за реакция при подаване на сигнал от гражданите. Единият начин е чрез устна, а другият чрез писмена жалба. Не са много сигналите, подавани през годините на моя мандат, като на всички сме отреагирали адекватно и в срок"- каза Борис Николов.

В Кула хората обикновено отнасят своите проблеми до кмета и секретаря на Общината. Сътрудникът ни Христела Александрова разговаря с Иванка Велкова, секретар на местната управа.

"Търсят ни от различни краища на страната и дори и от чужбина. Проблемите им най-често са свързани с пресъздаването на актове по гражданско състояние на български граждани, живеещи на чужда територия. Много често ни търсят и за даване на ЕГН на граждани, придобили българско гражданство с указ на президента. Най- честите проблеми са свързани с услугата "личен асистент" и получаване на топъл обяд от възрастни и самотноживеещи хора"- каза Иванка Велкова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59