Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без мобилни телефони в час- възможно ли е?

Депутатите забраниха използването на мобилни телефони в клас с приети на второ четене текстове в закона за образованието. Миналата седмица от просветното министерство забраниха на учениците да посещават учебните часове с мобилни телефони. Апаратите задължително трябва да са изключени, гласи министерската заповед. Някои учители я посрещнаха с радост, а ученици пък се бунтуват като организират и групички в интернет. Всяко училище ще трябва да изготви и свой етичен кодекс.

Приложима ли е новата министерска заповед за нормите в училище? Попитахме Тони Герасимов, директор на ОУ "Отец Паисий" във Видин как оценява промените.

"Има резон в това решение, но трябва да разграничим нещата. Телефоните, които служат само за провеждане на разговори с техните родители, не са пречка за учебния процес. Но телефоните с допълнителни екстри като интернет и други електронни игри наистина пречат"
- каза за Радио ВИДИН Тони Герасимов.


Свикнали с телефоните си и чата, учениците трудно ще успеят да слушат скучните уроци, вместо да проверяват пощата си във Фейсбук. Потърсихме и преподавателите. Мария Димитрова е начален учител във видинско училище.

"Ще бъде трудно в началото да се въведе подобна забрана, особено в по-горните класове. Обикновено, когато им звънят телефоните, ги пускаме в коридорите, за да си проведат разговорите" - каза учителката.

Марио, Денис и Емануил са съученици от по-горните класове и са категорични, че мобилните телефони могат да им бъдат от полза.

"Понякога наистина е малко прекалено от страна на наши съученици, но не можем без да имаме достъп до телефоните си. Налага се да ги използваме и да сверим някаква информация по даден предмет. Всичко е въпрос на самосъзнание"- казват младите хора.

Стигаме и до поредния абсурд - телефоните са забранени, но не са предвидени санкции. За да спазят закона, учителите трябва сами да се разправят с младите хора. Тогава пък ще бъдат обвинени в посегателство към достойнството на ученика.

"Горещо подкрепям Закона за предучилищно и училищно възпитание, който забрани употребата на мобилни телефони в школата. Знам, че позицията ми ще предизвика вълнения сред тийнейджърите, но пък съм убеден, че ще срещне одобрение от страна на техните родители" - коментира сътрудникът ни от Враца Жоро Александров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59