Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без мобилни телефони в час- възможно ли е?

Депутатите забраниха използването на мобилни телефони в клас с приети на второ четене текстове в закона за образованието. Миналата седмица от просветното министерство забраниха на учениците да посещават учебните часове с мобилни телефони. Апаратите задължително трябва да са изключени, гласи министерската заповед. Някои учители я посрещнаха с радост, а ученици пък се бунтуват като организират и групички в интернет. Всяко училище ще трябва да изготви и свой етичен кодекс.

Приложима ли е новата министерска заповед за нормите в училище? Попитахме Тони Герасимов, директор на ОУ "Отец Паисий" във Видин как оценява промените.

"Има резон в това решение, но трябва да разграничим нещата. Телефоните, които служат само за провеждане на разговори с техните родители, не са пречка за учебния процес. Но телефоните с допълнителни екстри като интернет и други електронни игри наистина пречат"
- каза за Радио ВИДИН Тони Герасимов.


Свикнали с телефоните си и чата, учениците трудно ще успеят да слушат скучните уроци, вместо да проверяват пощата си във Фейсбук. Потърсихме и преподавателите. Мария Димитрова е начален учител във видинско училище.

"Ще бъде трудно в началото да се въведе подобна забрана, особено в по-горните класове. Обикновено, когато им звънят телефоните, ги пускаме в коридорите, за да си проведат разговорите" - каза учителката.

Марио, Денис и Емануил са съученици от по-горните класове и са категорични, че мобилните телефони могат да им бъдат от полза.

"Понякога наистина е малко прекалено от страна на наши съученици, но не можем без да имаме достъп до телефоните си. Налага се да ги използваме и да сверим някаква информация по даден предмет. Всичко е въпрос на самосъзнание"- казват младите хора.

Стигаме и до поредния абсурд - телефоните са забранени, но не са предвидени санкции. За да спазят закона, учителите трябва сами да се разправят с младите хора. Тогава пък ще бъдат обвинени в посегателство към достойнството на ученика.

"Горещо подкрепям Закона за предучилищно и училищно възпитание, който забрани употребата на мобилни телефони в школата. Знам, че позицията ми ще предизвика вълнения сред тийнейджърите, но пък съм убеден, че ще срещне одобрение от страна на техните родители" - коментира сътрудникът ни от Враца Жоро Александров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00