Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вентилацията в целия дом- възможно и необходимо ли е

Как да ограничим миризмите от кухнята

3
Снимка: Светослав Цветанов
Вентилацията в цялата къща или апартамент- възможно и необходимо ли е, това се опитахме да разберем в "Посоките на делника". Всяка сграда или помещение имат нужда от вентилация поради различни причини. Те могат да са свързани с липсата на свеж въздух и кислород или желанието за охлаждане.

Новите жилища са изградени така, че всички отварящи се части, през които е възможно да мине въздух, врати и прозорци, са плътно затворени с цел икономия на енергия, но това може да окаже негативно въздействие върху здравословния климат в дома. Въздухът вътре би могъл да е до 10 пъти по-замърсен от външния. Микробите, мухълът, домашните любимци и цветният прашец, заедно с някои химикали, създават токсична среда в дома ни. Доказано е, че натрупването на замърсители във въздуха води до алергии, астма и много други здравословни проблеми. При много прашни помещения може да се получи световъртеж, дразнене на очите, носа и гърлото. Ако в дома ви се пуши, натрупването на цигарения дим може също да предизвика раздразнения като кашлица и главоболие. Тук на помощ идват системите за вентилация. Най-разпространени са кухненските вентилации. Ако вентилацията в това помещение е лоша, започва отделяне на миризми и пари.

Как точно да проектираме разположението на кухнята и аспирацията в нея и как да си осигурим чист въздух чрез климатика съветва специалистът по климатична техника Радослав Лишков:
 
Снимка"Масовите вентилации, които са за дома, са кухненските. Ако домакинята иска в кухнята да й е хладно, тук именно са проблемите. Ако вентилацията е лоша, миризмите тръгват навсякъде. Важно е кухнята да е затворено помещение, а не като отворен кухненски бокс. Трябва да се избягва и пушенето в затворени помещения. Ако все пак в домакинството има двама пушачи, се прилага частична вентилация. Тя се поставя на тавана в зоната, където се пуши. Ако не се пуши, се прилага стандартното отваряне на прозорци. Предимствата на климатика са, че той улавя праха от помещението, но е важно и филтърът да се чисти превантивно на 7 до 10 дни"- обясни Радослав Лишков.  

Ако готвим на терасата и тя е остъклена, също можем да се погрижим за  пречистването на въздуха. Тук на помощ идват абсорбаторите. Скара, котлон, фурна и тостер се ползват ежедневно. Как оптимално да разположим абсорбатора и как да се погрижим за притока на свеж въздух.

"При остъклена тераса уредите се поставят в единия край, а аспираторът трябва да е оптимално ниско, така че да не пречи на готвещия. Ако се ползва скара за печене на меса,  е най-сложно, защото димът се отделя лавинообразно. Нужен е отвор, през който да влиза чист въздух, обикновено се предвижда да е в противоположната част на терасата"- съветва още експертът.
 
Целия разговор с експерта по климатична техника може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05