Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вентилацията в целия дом- възможно и необходимо ли е

Как да ограничим миризмите от кухнята

3
Снимка: Светослав Цветанов
Вентилацията в цялата къща или апартамент- възможно и необходимо ли е, това се опитахме да разберем в "Посоките на делника". Всяка сграда или помещение имат нужда от вентилация поради различни причини. Те могат да са свързани с липсата на свеж въздух и кислород или желанието за охлаждане.

Новите жилища са изградени така, че всички отварящи се части, през които е възможно да мине въздух, врати и прозорци, са плътно затворени с цел икономия на енергия, но това може да окаже негативно въздействие върху здравословния климат в дома. Въздухът вътре би могъл да е до 10 пъти по-замърсен от външния. Микробите, мухълът, домашните любимци и цветният прашец, заедно с някои химикали, създават токсична среда в дома ни. Доказано е, че натрупването на замърсители във въздуха води до алергии, астма и много други здравословни проблеми. При много прашни помещения може да се получи световъртеж, дразнене на очите, носа и гърлото. Ако в дома ви се пуши, натрупването на цигарения дим може също да предизвика раздразнения като кашлица и главоболие. Тук на помощ идват системите за вентилация. Най-разпространени са кухненските вентилации. Ако вентилацията в това помещение е лоша, започва отделяне на миризми и пари.

Как точно да проектираме разположението на кухнята и аспирацията в нея и как да си осигурим чист въздух чрез климатика съветва специалистът по климатична техника Радослав Лишков:
 
Снимка"Масовите вентилации, които са за дома, са кухненските. Ако домакинята иска в кухнята да й е хладно, тук именно са проблемите. Ако вентилацията е лоша, миризмите тръгват навсякъде. Важно е кухнята да е затворено помещение, а не като отворен кухненски бокс. Трябва да се избягва и пушенето в затворени помещения. Ако все пак в домакинството има двама пушачи, се прилага частична вентилация. Тя се поставя на тавана в зоната, където се пуши. Ако не се пуши, се прилага стандартното отваряне на прозорци. Предимствата на климатика са, че той улавя праха от помещението, но е важно и филтърът да се чисти превантивно на 7 до 10 дни"- обясни Радослав Лишков.  

Ако готвим на терасата и тя е остъклена, също можем да се погрижим за  пречистването на въздуха. Тук на помощ идват абсорбаторите. Скара, котлон, фурна и тостер се ползват ежедневно. Как оптимално да разположим абсорбатора и как да се погрижим за притока на свеж въздух.

"При остъклена тераса уредите се поставят в единия край, а аспираторът трябва да е оптимално ниско, така че да не пречи на готвещия. Ако се ползва скара за печене на меса,  е най-сложно, защото димът се отделя лавинообразно. Нужен е отвор, през който да влиза чист въздух, обикновено се предвижда да е в противоположната част на терасата"- съветва още експертът.
 
Целия разговор с експерта по климатична техника може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00