Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се удължи ли учебната година?

Снимка: Радио ВИДИН Архив
Седмица повече училище бе предложена за първокласниците. Първоначално краят на новата учебна година за учениците от първи до четвърти клас бе обявен за 15 юни, а за останалите до 11 клас - 30 юни. Това обяви заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева преди дни при представяне на проектите на държавните образователни стандарти за учебния план. Тя обясни, че българските ученици са с най-малко занятия. След проведени дебати по тази тема стана ясно, че лично министърът на образованието проф. Тодор Танев е променил искането за увеличение с 3 седмици на учебната година за първи клас. Само преди няколко дни общественият съвет към ведомството се съгласи да се удължи учебната година за малките до 31 май. Сега учениците учат до 24 май. Последното решение ще бъде взето след приключване на общественото обсъждане.

Потърсихме мнение по темата от Тони Герасимов, директор на ОУ "Отец Паисий" във Видин.

"Като всяко нововъведение и тази идея се приема малко скептично от моите колеги. Ще трябва да се проведат доста разговори преди да се въведат окончателно тези промени. Специално при малките ученици може да се появи и умора и според мен трябва да се действа диференцирано и тази идея да се осмисли добре преди да бъде въведена окончателно" - каза за Радио ВИДИН Тони Герасимов.

Според предвидените промени вторите и третите класове остават с 32 седмици учене, а пети и шести клас - с 34, както е сега. Увеличение от по две седмици е предвидено за четвърти клас, както и за учениците от седми и осми клас. Промяната трябва да тръгне поетапно.

"Аз обичам математиката и предпочитам да съм на училище ... Госпожата ми е добра и искам да уча" - казаха в анкетата ни първокласници от видинското училище "Отец Паисий".

Достатъчно ли е обаче времето за усвояване на учебния материал от учениците? Ето какво каза по въпроса и началната учителка Анета Илиева:

"Не би трябвало да се удължава учебната година. Мисля, че децата се справят добре и сега. Учебната програма се усвоява и сега евентуално удължаване само би отегчило учениците" - каза Анета Илиева.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59