Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се удължи ли учебната година?

Снимка: Радио ВИДИН Архив
Седмица повече училище бе предложена за първокласниците. Първоначално краят на новата учебна година за учениците от първи до четвърти клас бе обявен за 15 юни, а за останалите до 11 клас - 30 юни. Това обяви заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева преди дни при представяне на проектите на държавните образователни стандарти за учебния план. Тя обясни, че българските ученици са с най-малко занятия. След проведени дебати по тази тема стана ясно, че лично министърът на образованието проф. Тодор Танев е променил искането за увеличение с 3 седмици на учебната година за първи клас. Само преди няколко дни общественият съвет към ведомството се съгласи да се удължи учебната година за малките до 31 май. Сега учениците учат до 24 май. Последното решение ще бъде взето след приключване на общественото обсъждане.

Потърсихме мнение по темата от Тони Герасимов, директор на ОУ "Отец Паисий" във Видин.

"Като всяко нововъведение и тази идея се приема малко скептично от моите колеги. Ще трябва да се проведат доста разговори преди да се въведат окончателно тези промени. Специално при малките ученици може да се появи и умора и според мен трябва да се действа диференцирано и тази идея да се осмисли добре преди да бъде въведена окончателно" - каза за Радио ВИДИН Тони Герасимов.

Според предвидените промени вторите и третите класове остават с 32 седмици учене, а пети и шести клас - с 34, както е сега. Увеличение от по две седмици е предвидено за четвърти клас, както и за учениците от седми и осми клас. Промяната трябва да тръгне поетапно.

"Аз обичам математиката и предпочитам да съм на училище ... Госпожата ми е добра и искам да уча" - казаха в анкетата ни първокласници от видинското училище "Отец Паисий".

Достатъчно ли е обаче времето за усвояване на учебния материал от учениците? Ето какво каза по въпроса и началната учителка Анета Илиева:

"Не би трябвало да се удължава учебната година. Мисля, че децата се справят добре и сега. Учебната програма се усвоява и сега евентуално удължаване само би отегчило учениците" - каза Анета Илиева.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00