Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На работа в Новогодишната нощ

"Ден година храни" - тази максима важи с пълна сила за много хора, които ще бъдат на работните си места в Новогодишната нощ. Някои от родните музикални звезди искат космически хонорари за Нова година и не се задоволяват просто така с "жълти стотинки". За някои професии работата по празници е задължение, но за други - просто призвание. Светофарите със сигурност ще работят тази вечер, освен градския транспорт в някои от по- големите градове. Жоро Александров ни срещна със Силвия Огнянова от Враца, която ще посрещне 2016 та на работното си място като сервитьорка в любимото си заведение. "На никой не му е лесно, но когато си в този бранш отчиташ и добрите и лошите страни на нещата. Цялото ми семейство работи в този бранш и ние празнуваме заедно тук. Единственото, което ще ми липсва в Новогодишната нощ е детето ми." - сподели Силвия Огнянова.

Ако не разчитате на градския транспорт, но сте употребили алкохол по - добре е да не сядате зад волана на вашия автомобил в Новогодишната нощ. Щом се решили да се придвижите от една място на друго - просто повикайте такси. Колкото и да се ядосваме, че возят на по- високи тарифи, трябва да си признаем, че без тях не можем по празниците. Николай Цолов е водач на таксиметров автомобил и ни обеща, че със сигурност ще работи тази нощ. "Предпочитам да работя, защото подръжката на автомобилите е скъпа и постоянно трябват пари. В Новогодишната нощ ще работим на по- високи тарифи и това ме стимулира да работя, вместо да седя на масата с приятели." - каза Николай Цолов.

Настроението в празничната нощ често е свързано с повечко алкохол, което пък от своя страна провокира и повече адреналин в кръвта. Нерядко се налага да сме защитени от някого, за да можем спокойно да празнуваме. Такава е ролята на охранителите - хората на които разчитаме. Петър Петров се занимава с охранителна дейност дълги години и в момента е собственик на охранителна фирма във Видин. "За нашите служители няма облекчен режим по празниците. Всички колетги спазват стриктно графика си. Нерядко по време на свади ние заставаме по средата и сме потърпевши от подпийнали граждани, но такава ни е професията и няма място за оплакване." - сподели Петър Петров.

Дано на никого не се налага да прибягва до техните услуги, но служителите на Спешна помощ също са сред хората, които ще бъдат на работното си място в Новогодишната нощ. За отговорността, проблемите и фалшивите телефонни повиквания потърсихме д-р Станислав Поломски, директор на ЦСМП-Видин. "Предимно ни се обаждат за проблеми с преяждане и прекаляване с алкохол. За радост намалява броят на потърсилите помощ при боравене с пиротехнически изделия. Не е малък броя на фалшивите телефонни повиквания, което допълнително създава затруднения при работата на нашите служители." - каза д-р Поломски. Има една стара приказка, че радиото никога не спира да работи - така сме и ние. Последните часове от 2015- та година тази вечер ще можете да споделите с радио Видин и тандема Марина Димитрова - Силви Сливенов. Те ще бъдат във вашата компания с празничното издание на "Това сме ние". Повече можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00