Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой иска и кой не иска делегирани бюджети във видинските детски градини

Златка Георгиева: "Настоявам отдавна за делегиран бюджет, защото докато вадим от общ кюп, сме в колективна безотговорност"

Снимка: Ваня Минева
За изминалата 2016 година в Родилното отделение на видинската болница са проплакали по-малко от 400 деца. А в общината има 14 детски градини и една ясла- повод отново да стане актуална математиката с издръжката на образователната мрежа в общината. И ако при училищата процесът на входа и изхода е хванат в рамката на делегираните бюджети, то при детските градини ситуацията е по-сложна, защото част от издръжката е от държавата, част- от общинския бюджет.

"Повече от 10 години не са правени реформи в сектора", казва директорът на детска градина "Детелина" Златка Георгиева.

"От 10 години искам делегиран бюджет. Тогава има отговорност. Ние сега сме в колективна безотговорност. Само когато един директор знае рамката на средствата, с които разполага, само тогава този директор ще следи стриктно колко харчи за ток, за вода, ще мисли как ще си регулира заплатите, дали ще наема заместващи или сам ще замества..., а докато се вади от общ кюп, никой няма да се интересува. Смятам, че единственото спасение е делегираният бюджет. Тогава всеки ще си носи отговорност за неговата градина", категорична е Златка Георгиева. И подчертава, че:

"Парите идват на брой на деца, а се харчат на брой групи", което е основната предпоставка за въпросната колективна безотговорност.

"Трябва да има конкуренция между детските градини. Нормално е където колективите работят по-добре, интересът на родителите да е по-голям. Когато някой си купува обувки, минава примерно в три магазина- гледа, интересува се... Когато си дава детето в детска градина, нима не е още по-логично да избира внимателно?! За детето- което му е най-скъпото, човек трябва да избере най-доброто. Не може ние да караме родителите на 15 септември да местят децата си от една детска градина в друга. Защо, когато имаме условия и родителите са се насочили при нас, да отписваме децата по никое време? Аз съм против районирането. Да напомня ли пак, че децата постоянно намаляват? Ние не сме София. Тук не е лукс родителите да избират. Напротив. Нека избират. Така ще стане ясно къде се работи с децата по-добре", отстоява позицията си Златка Георгиева и припомня годините, през които се е налагало ежедневно да обяснява, че снабдяването с хранителни продукти трябва да става според броя на децата, а не според броя на групите.

"Три години работихме под ежедневен стрес, че храната няма да ни стигне, докато ни чуха. Явно трябва и сега да сме настоятелни. Парите следват детето. Делегираният бюджет регламентира всичко. А сега аз не мога да купя една лимонада за децата, без да питам Общината. Нашият сектор е болен. И се нуждае от бързо и спешно лечение", настоява Златка Георгиева.

На мнение, че трябва да се говори по темата, са и от Постоянната комисия по въпросите на образованието към Общинския съвет на Видин.

"Вече са насрочени срещи с директори на училища и детски градини, за да може в режим на диалог да се постави точната диагноза и да се набележат адекватните мерки, които са в правомощията на местната власт", обеща председателят на комисията Десислава Димитрова. Работни срещи ще има в петък, а за началото на другата седмица е насрочено и заседание на комисията, в което ще участват и представители на сектора.

Защо детските градини са в по-голяма зависимост от общинския бюджет, отколкото училищата- питам председателя на видинската организация на Съюза на българските учители Евлогия Манджукова.

"Средствата за издръжка на училищата се осигуряват от държавния бюджет, а делегираните бюджети уреждат начина, по който тези средства се разпределят. Детските градини обаче са основно общинска дейност и като такава имат смесено финансиране. Парите за заплати например са от държавния бюджет, а материалната издръжка е грижа на общините. И от тук идва проблемът- Общината ще гарантира ли, че ежемесечно ще осигурява онази своя финансова квота, която е необходима за нормалното функциониране на детските градини? Хранене на децата, отопление, ток, телефони, консумативи, медицинските лица също... При предишната администрация ние искахме с общински колективен трудов договор да осигурим на детските градини, по модела на финансиране на училищата, които извън единния разходен стандарт имат допълнително финансиране, средно месечно на дете да се осигуряват по 2 лева. Та като изгори една крушка, директорката да не пише докладна записка за подмяната й, а да си я купи от този допълнителен ресурс, като, разбира се, ще отчете този разход по надлежния ред. Не ни се получи. Е, след като Общината не може да осигури тези скромни суми, как да се доверим, че ще осигури останалата част?!", обяснява синдикалният лидер Евлогия Манджукова, която има и опита на директор- тя управлява видинската Професионална гимназия "Михалаки Георгиев".

Централизираното финансиране на видинските детски гадини не може да е пречка директорите на детските градини да не разполагат с ясна финансова рамка, смятат работещите в сектора. Още повече, че нормативност по отношение на броя на децата в групите вече има.

"Оптимизация в организацията на работата- да, но закриване на детски градини- в никакъв случай", категорична е Евлогия Манджукова, председател на видинската организация на Съюза на българските учители.

"Лесно се закрива, трудно се разкрива. Детските градини са част от социалната дейност на общините. Да, оптимизация ще се наложи. Предложението на синдикатите е самата Община да избере и да пусне пилотно няколко детски градини, където директорите имат желанието и готовността да минат на делегирани бюджети. Защото при училищата цялата сума на делегираните бюджети идва от държавата- парите са гарантирани като сума. Имало-нямало пари по сметката на Общината, на училищата парите си идват и си отиват по сметките на училищата. А Общината ще даде ли такива гаранции? Да, детските градини ще знаят каква им е субсидията. Но няма да са сигурни, дали ще я получат цялата, заради приходната част на Общината", откровена е в съмненията си Евлогия Манджукова. Припомня за времена, когато през Филиалното счетоводство на образованието в Община Видин са се запълвали всякакви "спешни дупки" в общинския бюджет. И цитира парадоксални находки от синдикални проверки- като отчитането на разходи за асансьор, назначения на ремонтни групи и закупуването на чаршафи, във време, в което всеки родител е осигурявал постелъчен материал за детето си...

Поговорихме днес в рубриката "Общество" за това защо уж всички искат в управлението на детските градини да бъде наложен моделът на делегираните бюджети, а в същото време това не се случва. С встъпването в длъжност на новата общинска управа темата отново е гореща.

"И предимно общинска", обобщава Евлогия Манджукова.

Едно е сигурно- промени спешно са необходими, за да не става така, че отново да се харчат общински пари от издръжката на детските градини за асансьор, при положение, че в нито една детска градина във Видин асансьор няма...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45