Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За състоянието на общинските културни институти

Снимка: Радио ВИДИН

Как работят общинските културни институти, които разчитат за издръжка, ремонти и за други дейности на Общината? Защото, за да гледаме нови театрални представления, да се радваме на изпълненията на фолклорни ансамбли, на това че има места, където нашите деца в свободното си време могат да учат, спортуват и развиват допълнително своите способности, е необходимо местните културни институти да имат подкрепата на Общината.

Община Видин финансира изцяло Драматичния театър, Градския духов оркестър и Ансамбъл "Дунав". Общината полага усилия да подкрепи и културните институти, които са на държавна издръжка. И тази година съгласно договор с Министерството на културата, Общината ще осигури около 10 000 лева субсидия за тези два културни института.

"Отговорността на Община Видин в това отношение е много сериозна, още повече че, както всички знаем, финансовото състояние не е от най- добрите. Мога да кажа, че финансовият минимум, който е необходим за съществуването на общинските културни институти е осигурен за поредна година", каза Силвана Сюлейман, старши експерт "Култура"в Общината.

Културните институти не могат да се издържат само от участия и от продажбата на билети.
Необходимата издръжка, която Община Видин осигурява всяка година е около половин милион лева.

"Ние сме наясно с всеки един от проблемите, който възниква. Комуникацията е ежедневна. Ние сме партньори, колеги, така че естествено е да знаем какви са проблемите. Най- вече са свързани с материално- техническата база. Основният проблем е липсата на достатъчно финансов ресурс всичко да става така, както те мечтаят. Във Видин вече не говорим последните години за оцеляване на културните институти. Ние говорим за тяхното развитие", допълни Силвана Сюлейман.

СнимкаОбщина Видин има депозирани проекти, по които ще подпомогне културните институти. Единият е по трансграничната програма между България и Румъния "Историята- учител на живота". Той включва основен ремонт на сградата на музей "Конака", на Художествената галерия "Никола Петров" и на Драматичния театър. Когато бъде одобрен, ще се направи основен ремонт, както външен, така и вътрешен. По друг проект със Сърбия, по който Община Видин е кандидатствала, се предвижда закупуване на инструменти за Градски духов оркестър, ансамбъл "Дунав" и Симфониета "Видин". По проект предстои да се ремонтира и сградата на Младежкия дом. Когато се направи ще бъде възстановена и дейността на Младежкия дом във Видин, за да стане място, където децата и младежите от града ще бъдат ангажирани в свободното си време.

"Всички средства се гласуват от Общинския съвет. Стремим се със собствени приходи да покриваме разходите за постановки. Колкото са по- големи нашите приходи, толкова по- голяма възможност ще имаме нашите постановки да имат по- голям бюджет. Ние нямаме на щат режисьор и сценограф, а те са най- важните, когато се прави една постановка, без тях не може. Стремим се да редуцираме разходите- когато правим постановките за деца, например, аз съм режисьор. Това е нещо, което обичам да правя. Аз не взимам хонорар за това и със средствата, които събираме от детските постановки ги влагаме в по- сериозното заглавие. Да се прави театър е много скъпоструващо занятие. Ще продължавам да искам, когато има възможност Общината да ни помага и с постановъчните. Води се диалог с Общината", каза директорът на Драматичния театър Ирина Флорова - Капелова.

В театъра работят на щат 15 души- актьори и технически персонал. Има нужда от поне двама нови актьори. Водени са разговори от следващата година трупата да има нови попълнения.

СнимкаАнсамбълът на народни песни и танци "Дунав", заедно с плевенския са единствените професионални ансамбли в Северозападна България, които са на издръжка на Общината.

 "Ансамбълът е една институция, за която се изразходват наистина средства. Ние се стараем и аз като ръководител полагаме усилия, да имаме някакъв приход, който ансамбълът внася в Общината. Помещаваме се в общинско помещение. Общината освен заплатите, поема разходите за ток и други консумативи. Благодарение на сегашното ръководство станахме колективът, който сме като бройка точно за професионален ансамбъл. Имахме възможността да назначим така важния за нас тамбурист, защото в един оркестър това е нужно. Имаме нужния брой танцьори, музиканти, певци. Нуждаем се поне от още една певица. Надявам се и този проблем да бъде решен", каза ръководителят на ансамбъла Наталия Кирилова.

В момента музикантите от ансамбъл "Дунав" свирят с личните си инструменти. По проект е предвидено да бъдат купени 12 инструмента, които още бъдат първите инструменти, купени на музикантите от създаването на ансамбъла. Тази година предстои да бъде отбелязана 45-та годишнина от създаването на ансамбъл "Дунав". Октомври месец, когато е празникът на Видин, се предвижда юбилеен концерт, на който ще бъдат поканени стари изпълнители, бивши ръководители и музиканти.

Ансамбъл "Дунав" има 16 танцьори, 12 музиканти, трима певци. На работа е и един домакин, който се грижи са костюмите. Участията на ансамбъла зависят от поканите и заявките.

Снимка:Младежки дом- МонтанаМладежкият дом в Монтана е институция с над 40-годишна история. Работи основно в четири сфери- неформално образование, организиране на събития, кампании, партньорства и домакинства.

"Наред с традиционните форми за осмисляне на свободното време на младите сме въвели и нови. Това са певческа група "Пъстренец джуниър", народен хор "Пъстренец", клуб по приложни изкуства, шах, тенис, аеробика, китайска гимнастика и други. Много ми е трудно да изброя наградите им. Всяка година някои от съставите пътуват и в чужбина. Също така ние сме домакини на национални изяви. Ние самите организираме националния фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада". Тази година ще бъде осмото издание, като сме имали участници от цяла България. Правим и ежегоден конкурс за любителска снимка, като всяка година темата е различна", обясни директорът на Общински Младежки дом- Монтана Асен Асенов.

От общинския бюджет се финансира издръжката на сградата, ремонти, заплати на екипа и частично на самата дейност. Бюджетът за тази година е малко над 130 000 лева. Младежкият дом търси алтернативно финансиране за дейностите. В момента състоянието на сградния фонд е добро, като всяка година Общината прави частични ремонти. Има нужда от ремонт на сценичната механизация, която не е ремонтирана откакто е направен Младежкият дом. Голямата зала на Младежкия дом в Монтана е най- използваната зала в града. На сцената гостуват театрални формации, правят се концерти. На 3 март там ще бъде и празничният концерт. В момента се използва за алтернативно кино.
 
СнимкаОбщинският детски комплекс /ОДК/в Козлодуй е извън-училищна структура, която развива интересите, способностите, потребностите на децата и уплътнява свободното им време под вещото ръководство на педагози- специалисти в съответната област. Дейността на комплекса, освен, че е многостранна в различните области на науката, изкуството и спорта, трябва да се финансира целенасочено и с необходимите средства.

"Общинският детски комплекс се финансира с държавни средства от бюджета на МОН, но те са твърде недостатъчни. Тази година сумата е 38 700 лева. Един Детски комплекс, в който има 30 групи, които работят целенасочено с децата и развиват своята дейност, това са твърде недостатъчни средства. Затова тези държавно- делегирани средства се дофинансират от Община Козлодуй. Дейността на комплекса като цяло за поддръжка, ток, телефон и други дейности се финансира от Общината, тъй като това е общински център. Парите идват от местни дейности. Тази година са твърде оскъдни- в размер на 10 000 лева, които аз и колегите се чудим как да разпределим. Да се надяваме, че със средства от културните, екологичните, спортните и календара за младежки дейности на Община Козлодуй, както със спонсорство и дарения и с помощта на родителите ние ще успеем да имаме качествена и ползотворна учебна година", каза директорът Таня Спасова.

Преподавателите в ОДК , които са на щат са четирима, но има и лектори. Тъй като структурата е Общинска, покрива и села в общината- Хърлец, Гложене и Бутан, където с децата работят лектори. Те се назначават само за съответната учебна година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00