Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почистихме ли гробищните паркове преди Великден

Снимка: Радио ВИДИН

В дните преди предстоящите християнски празници кметства и общини традиционно почистват гробищните паркове, за да могат хората да отидат до гробовете на своите близки. В "Посоките на делника" днес говорихме за това как се стопанисват и какво е състоянието на гробищата в по- големи градове от Северозапада, като Видин и Враца, и в по- малките населени места, като Чупрене и Остров.

"По принцип ние си чистим, но и хора от квартала предлагат услугите си. Трева много. Няма кой да дойте, остарели, болни хора има... Повече са хората, заминали за чужбина и са опустели гробищата... Никой не чисти и е обрасло в трева. За Великден идват хората да изчистят гроба... Гробното място на баба ми и дядо ми почиствам. Не са в много добро състояние. Ето виждате- ваза счупена, счупена плоча, каквото се остави, се взима. А нататък, ако видите за какво става въпрос... Новите гробища са почистени. За разлика от старите гробища, тук е по- добре. Ето, то се вижда...", казаха видинчани.

Ежегодно гробищните паркове във Видин се косят поне три пъти. Ежедневно се почистват от всякакви отпадъци.

Снимка"С полагането на покойника, за наследниците му се поражда правото на гробоползване. Наследниците са длъжни да поставят трайни надгробни знаци, с една дума паметници, и да ги поддържат, както и да почистват гробовете и окологробното пространство. Когато няма наследници, "Обреден дом" почиства всичко наред. Гробищните паркове са започвали да се косят около 5-10 май. Тази година поради това, че пролетта дойде твърде рано, един месец предварително косим. Както единия, така и другия гробищен парк. Но трябва да кажа, че гробищните паркове са около 200 декара и трима души с коси няма да могат да окосят така, както някои хора желаят. Наследниците трябва сами да почистват гробното място, защото те са го откупили. В ценоразписа имаме една услуга за целогодишно почистване на гробно място, която струва 60 лева", каза в студиото на Радио ВИДИН Стоян Костов, управител на общинско предприятие "Обреден дом"- Видин.

Почистването на алеите е грижа на Обредния дом. Всяка събота до двата гробищни парка пътуват автобуси по разписание.Разписанието на Линия №6

СнимкаПочистване на местата за вечен покой в момента се извършва и в по- малките общини. В община Чупрене гробищните паркове се чистят от младежите по програмата за заетост и безработните, които отработват 14 дни.

"Всички кметове са ангажирани и чистим гробищните паркове. Ще сме почистили за християнските празници. Ние си ги поддържаме, няма кой друг. Гробовете останаха, а ги няма хората, които да ходят на тях", коментира кметът на Чупрене Ваньо Костин.

Пролетното почистване е в пълна сила и в оряховското село Остров. Там основното чистене на гробищата беше в петък и събота.

"Ние сме чистили три гробищни парка. Така са от някога, защото са много махали. Само всеки да отиде да си изчисти самия гроб на близките. Нашето население застарява и няма как- където можем, почистваме", каза кметът Ирена Станкулова.

Два са гробищните паркове и във Враца. Времето позволи ръководството да се подготви от рано и да почисти района. Преди десетина дни основно са почистени отпадъците от предишната Задушница. Гробищните паркове се почистват и от граждани.

Николай Горнишки"Областният информационен център по програма ни предоставят четирима от затвора, хора с по- лек режим и много добре ни идват в този период. Защото знаете, че зеленината тръгва изведнъж и трябва да се коси. Искам да кажа на хората, които са ползватели на гробни места, че вече има решение на Общинския съвет за таксите. Че за 10 лева поемаме услугата за еднократно почистване на гроб. Тъй като много хора нямат тази възможност. За Великден и на нас предстои едно сериозно почистване и косене с освежаване", съобщи Николай Горнишки, управител на Общинско предприятие "Обредни дейности"- Враца. С него разговаря сътрудникът ни Жоро Александров.

От началото на годината има над 50 погребения. За година са около 620-630 за двата гробищни парка във Враца. С повишението на таксите се повишиха приходите и предприятието вече не е на загуба.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29