Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с вноските за втора пенсия

Снимка: БГНЕС

Предложение на финансовия министър Владислав Горанов за промяна в Кодекса за социално осигуряване предизвика вълна от дебати сред икономисти, синдикати, финансови експерти, пенсионните фондове.

"Ако не се промени сега законът, може да се стигне до ситуация, в която пенсионер е изчерпал натрупаните средства по индивидуалната си партида и тогава ще трябва неговите синове и дъщери да му плащат пенсията." Това каза пред медиите министърът на финансите Владислав Горанов.

С предлаганите промени всички средства ще отиват в общ пул, вместо по индивидуална партида, а наследяването на натрупаните суми се премахва. Промените засягат правата на 3.5 млн. души - родените след 31 декември 1959 г., които задължително внасят 5% от заплатата си в частен фонд през последните 16 години и са натрупали по личните си сметки в тях общо 7.7 млрд. лв.

Депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Гроздан Караджов настояха в парламента да не се внася подготвеният от Министерство на финансите проект за промени в Кодекса за социално осигуряване. Според тях, промените се правят прибързано и настояват министърът на финансите Владислав Горанов да оттегли проекта, за да може той да бъде подложен на широко обсъждане - поне шест месеца. Ще удължим срока на обсъждане толкова, колкото е нужно, заяви финансовият министър.

Как се осигуряваме сега за втора пенсия в избрания от нас пенсионен фонд?

"Осигурените в универсален пенсионен фонд лица имат право да изберат да променят осигуряването си във фонд "Пенсии" не по-късно от пет години преди възрастта по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване или това е възрастта за трета категория труд, или ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж или възраст. Вноската за универсалния пенсионен фонд е 5% от осигурителната вноска. Хората сами са избрали допълнителния си пенсионен фонд, а ако не са го направили, биват служебно разпределяни. Една година, след като са избрали своя фонд, могат да направят избор за смяна на фонда", обясни Пламен Георгиев, началник на отдел ''Пенсии'' в Териториалното поделение на Национален осигурителен институт- Видин.

Ако сте от хората, които служебно са разпределени в пенсионен фонд и не знаете кой е той, може да проверите в Националната агенция за приходите. Експерти съветват при смяна на пенсионния фонд да проверите дали ще ви удържат сума за тази услуга и колко ще трябва да платите.

По темата за предлаганите промени в Кодекса за социално осигуряване потърсихме мнението на бизнеса. Красимир Кирилов е главен секретар на Търговско-промишлена палата във Видин:

"Този проблем касае всеки един гражданин на България, който се осигурява и мисли за бъдещето. При подписването на тези договори през 2000 година, когато започна този начин на осигуряването, идеята беше да има такова задължително допълнително пенсионно осигуряване, което да бъде натрупвано в индивидуални партиди, които ние да можем сами да определяме как и кога да бъдат разходвани при навършването на пенсионна възраст. Имаше и опция тези пари да бъдат получени на куп при пенсиониране срещу заплащането на определен данък. Така че сега това, което се опитва да направи правителството, е всъщност да бъдат прекроени тези договори, средствата да отидат в един общ пул, което обезсмисля събирането им в индивидуални партиди. Така се приравняват хората, които са се осигурявали на по-високи доходи с тези, които въобще не са се осигурявали или са го правили на минимална заплата. Това наистина се надявам да бъде отменено. Намерението е всички пари да отидат в общ пул и оттук нататък всички ние да получаваме пожизнена пенсия. Всъщност думата "пожизнена" пенсия е разковничето, което е вкарано в промените, които се предлагат. Защо е необходимо тази допълнителна пенсия да бъде пожизнена? Би трябвало лицето, което е натрупвало през целия си стаж тази сума, да може да определи какво да се случва с нея."
 
Малко хора знаят каква е точната ситуация и състоянието на държавния пенсионен фонд и на частните пенсионни фондове. Затова и не може да се даде абсолютно точно и адекватно мнение какво ще се случва с хората, които ще се пенсионират в близко бъдеще.

"Пенсионната система е система, която трябва да работи дълго във времето, т.е. трябва да се вземат решения сега, които ще касаят хората след 10-20 години. Вероятно министър Горанов очаква, че след години ще се появят някакви проблеми и заради това предлага тези промени. Това за момента е дискусия, предложения- как да направим така, че в бъдеще тези хора, които имат по индивидуалните си партиди неголеми суми, да не се налага държавата да им дава социални помощи, а да могат да получат адекватни пенсии. Трябва да се вземе общо решение как парите да бъдат изхарчени адекватно", е мнението на финансиста Иван Георгиев от Видин.

Пенсионните фондове трябва да имат ясна позиция по промените в Кодекса за социално осигуряване. Това каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. Той заяви, че с промените не се прави никаква национализация на пенсионните партиди в частните пенсионни фондове. Калфин допълни, че на този етап промените са все още във фазата на обществено обсъждане.

Пенсионните фондове настояват клиентите им свободно да се разпореждат с втората си пенсия. Това пък се казва в позиция на Асоциацията на дружествата за пенсионно осигуряване, изпратена до медиите. Те са категорични, че желаят да изплащат всички видове пенсии и дори клиентите им да изберат пожизнена втора пенсия, в закона да бъде уредено унаследяването й.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00