Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интермодален терминал във Видин – кога и дали?

Доближаваме ли се до реализацията на комплекса, който се обещава от всеки кмет от 2002 година насам?

Снимка: Архив

Още през 2002 година тогавашният кмет на Община Видин Иван Ценов поставя въпроса за създаването на контейнерен терминал във Видин. Според него това дава основание да се очаква бъдещо повишаване на бизнес­активността в региона, когато вторият мост на Дунав и останалата част от инфраструктурата станат факт. Подкрепя го и тогавашният областен управител Мартин Дончев. Интермодалният транспорт по дефиниция е превоз на стоки в унифицирани единици без допълнителна манипулация, чрез използването на два или три вида транспорт. Терминалът трябва да бъде разпределителна гара за стоки, пътуващи в еднакви опаковки. Те се претоварват на различни видове транспорт, без да се променя опаковката, в която се транспортират.

Попитахме видинчани знаят ли какво е "интермодален терминал" и оптимисти ли са за Видин.

"Не вярваме вече на нищо. Нищо няма да се строи тук. Направиха един Дунав мост и няма никаква инфраструктура ... Ако това се случи, това ще е най- голямата придобивка за града ни за целия век. Трябва натиск и мисля, че това може да се случи" - категорични са жителите на крайдунавския град.

Народният представител Владимир Тошев съобщи преди дни, че с Министерството на транспорта, лично с министър Ивайло Московски и с Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" от няколко месеца се работи по този въпрос.

"Двете опорни за Европа пристанища са Видин и Русе. Видинският интермодален терминал ще бъде изграден в района на Свободна безмитна зона. В този район ще бъдат изградени и предприятия, които ще поемат около 1 500 квалифицирани и добре заплатени кадри. Надявам се това да се случи до 2-3 години" - каза Владимир Тошев.

Кметът на Видин Огнян Ценков също е категоричен, че се работи по тази идея и работата е на етап "изясняване на собствеността" на терена, върху който ще бъде изграден терминалът.

"Преди една година, още като заместник областен управител бях включен в работната група за създаването на интермодален терминал във Видин. Имаме необходимите предпоставки и в момента се изготвя анализ за обособяване собствеността на територията, на която ще бъде изграден новият терминал. Това е третият етап от предварителните процедури преди да започне реалното строителство" - каза кметът на Община Видин. С построяването на интермодалния терминал във Видин ще бъдат разкрити нови около 1 500 работни места за специализирани професии, допълни Огнян Ценков.

Според общинския съветник от "Единни за промяна" Росица Кирова във Видин е невъзможно да се изгради интермодален терминал.

"Управляващите са пропуснали, че до Видин няма път. Как да претоварим контейнера на жп транспорт, след като нашата жп линия не позволява това, поради стеснени участъци по трасето" - категорична е Росица Кирова.

"Интермодален терминал до Видин няма как да има, защото за превозвачите е важна цената, на която превозват стоките. Смисълът на интермодалния транспорт е нещата да стават по-бързо, по-лесно, с минимални усилия и минимални щети за околната среда."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00