Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родна реч, омайна, сладка

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на най- българския празник- 24 май, в сутрешния блок "Посоките на делника" с ученици, учители и директора на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин говорихме за уникалността на нашия език, грамотността, призванието да си учител.

Деси Сашова и Нина Петрова са ученички от 11 "г" клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Има ли трудности, които срещат с изучаването на българския език?

"Имам го като знание, но на всеки се случва да допуска грешки, колкото и малки да са те. Нашият език е един от най- трудните в света и не на всеки му се отдава. Едно от притесненията ми е за матурата догодина и изучаването на тези наши величествени български автори... На тестове допускам грешки, но това е нещо нормално... Трудно започна да става запазването на езика като граматика. С навлизането на технологиите повечето хора не пишат на кирилица, а с латински букви, което заличава езика... Един човек е грамотен, когато лексикалният му речник е богат...", смятат Деси и Нина.

СнимкаКакъв език говорят видинчани? Това попитах Мими Тодорова и Анжела Ангелова, учители по български език в училището.

"Книжовният език принципно се изгражда върху диалектите, които съществуват на територията на цялата страна. Нашият език, дори и да ни се струва, че е правилен, е част от северозападните диалекти и си има своите диалектни особености, които могат да доведат до езикови грешки. Най- характерната грешка е в използването на глаголите от 3 лице, множествено число от трето спрежение. Само те завършват на ме, всички останали глаголи не завършват по този начин. Ние във Видин можем да кажем "говориме", което е езиково неправилно. Езиково правилното е "говорим". Това понякога не го забелязваме като грешка... Много често в медиите можем да видим дори изтъкнати политически и културни дейци, дори и учени, които, за да покажат високото си ниво, в крайна сметка използват прекалено много чуждици и тази тенденция се прехвърля и върху младите хора, които след това в речта си наподобяват техния пример. Аз имам примера на моите професори, когато бях студентка, и с интерес слушахме лекциите на най- изявените български езиковеди, които говореха на правилен, разбираем български език и той беше интересен за всички нас. Сега тенденциите са по- различни, времената се промениха..."


Учениците най- често срещат грешки при писането и езиковата грамотност. Често, в бързината да напишат нещо, пропускат да проверят как се пише. Коментирахме и матурите- защо учениците срещат трудности с писането по зададена тема?

"Получава се така, защото висшите учебни заведения отвориха много широко врати и предишният стремеж на учениците да знаят, за да получат висока оценка, с която да влязат в добри специалности, сега някак си се изкриви, тъй като вратите са отворени, те могат да влязат и с по- ниска оценка. По- ниската оценка могат да получат и без да работят по последния- 41 въпрос... Максимумът, който могат да получат, е 70 точки, ако безупречно е решена тестовата част, което е малко повече от петица."

СнимкаБългарските учители имат повод за гордост, защото учителската професия е призвание и мисия. Стремежът да се търси материалното във всичко, вероятно е една от причините за липсата на интерес към тази професия, смята Мариета Георгиева, директор на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров":

"Много е трудно да се каже кога един учител е добър. Може би това личи от резултатите, от това, което завършилите усещат като резултат от работата. Дали, когато успяваш в нещо, си даваш сметка, че за това принос има учителят. Общата оценка идва с времето, когато завършилите могат да направят анализ какво се е случило. А ние просто се опитваме да бъдем максимално обективни, търсейки определени критерии, определена цел."

Мариета Георгиева каза още, че е много важно училището да се съобразява със съвременните технологи и потребности на учениците.

"Имаме предизвикателството да сме в условията на изключително интересни времена- на прага между техническата революция и епохата на информационното общество. Образователната система търси правилното решение, не само технологично, не само като организация, а най- вече като методи и подходи на работа. Защото това, което се е случило в последните 50-100 години в училище, трябва да бъде коренно променено, за да може да бъде в съответствие с това, което имаме днес като характеристики на младите хора."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00