- Колко автобусни линии има в община Видин, които покриват маршрутите от общинския център към населените места?
- Как се определя маршрутът на съответната автобусна линия и колко пъти се пътува на ден до населените места по линията?
- Какъв достъп имат хората от по- малки и по- отдалечени села в общината до град Видин?
- Как са избирани фирмите, които обслужват автобусните линии, по какви критерии?
- Има ли изисквания към превозните средства- като например за техническото състояние, година на производство?
- Какви са задълженията на превозвачите към пътниците?
- Къде са поставени разписанията на автобусните линии?
- Ако пътуващите искат да сигнализират за проблем с превозвача, автобуса или разписанието, могат ли да го направят и към кого да се обърнат?
До момента нямаме отговор от Общината на въпросите. В същото време стана ясно, че се подготвят промени в маршрутните разписания. На 23 юни предстоят заседания на постоянните комисии към Общинския съвет във Видин. Във всичките 12 комисии ще се гледат две предложения от кмета на Общината Огнян Ценков- относно възлагане на обществен превоз на пътници по автобусни линии от общинската, областната и републиканска транспортни схеми, квота на Община Видин и предложение относно промени в маршрутни разписания по градски и междуселищни автобусни линии от общинската транспортна схема.
Потърсихме и пресцентъра на Министерството на транспорта, към което ведомство е агенция "Автомобилна администрация". От там също нямаме отговор на изпратените по електронната поща въпроси. Поискахме интервю с представител на Областен отдел "Автомобилна администрация"- Видин във връзка с автобусите, които обслужват линиите в общината, за да получим информация за това:
- Какви проверки извършва "Автомобилна администрация" на тези автобуси и на шофьорите?
- Какви проверки са извършени от началото на годината, какво са показали?
- Има ли ограничение в годината на производство на автобусите, които обслужват линиите и други изисквания?
- Има ли наложени санкции за установени нарушения при проверките?
- Пътниците как и какви сигнали могат да подават до "Автомобилна администрация"?
От пресцентъра днес обясниха, че ще получим отговор.
Дунавци е другият град след Видин в общината. Поради близостта си с общинския център там живеят много хора, включително работещи и ученици, на които им се налага да ползват автобус, когато пътуват до Видин. Попитахме кмета на Дунавци Димчо Скорчев как е решен въпросът с транспорта:
"Постоянно има автобуси, 2 или 3 са фирмите, които возят до Дунавци. По принцип сутрин е натоварено, когато всеки тръгва за работа, за училище. Летният период вероятно няма такова натоварване. Сега, доколкото разбрах от госпожата, която се занимава в Общината с транспортната схема, има изменение. Вечер след 19 часа автобусите и в двете посоки са празни. Не знам фирмите как удържат на това нещо. Но това е техен проблем."
Кметството в Дунавци смята да постави на всяка спирка разписание, от което да е видно в колко часа има автобус.
Срещнахме се и с Красимир Бояджиев, шофьор на автобус, който обслужва две линии в общината:
"По линията Бела Рада- Новоселци няма пътници, слабо е. До обед се пътува, има пътници за Синаговци и Дунавци... Разписанията са фиксирани отдавна, има ги написани, ето тук има табелки и по това разписание се пътува. Правят ни проверки- документите на шофьора, плюс всички проверки за техническа изправност, за технически преглед, проверка на билети на пътници. Безработицата е голяма и хората пътуват много редко. Като вземат пенсията идват, вземат си лекарства, плащат сметки и това е. Автобусът е удобен, нисък е за качване."
Община Белоградчик се обслужва от две транспортни фирми. И двамата превозвачи осъществяват по няколко пъти на ден връзка с областния град Видин. Единият от тях е поел маршрутите, които правят връзка между общинския град и селата от община Чупрене- Горни и Долни Лом. Вторият превозвач е поел линиите, които свързват Белоградчик и селата в посока Дъбравка, Вещица, Ошане, Раяновци, Острокапци, както и връзката с някои села от община Димово. В неделния ден е направена връзка със селищата по маршрутите Белоградчик - Раяновци - Видин - Белоградчик и Белоградчик - Рабиша - Димово - Рабиша.
"Маршрутните разписания от общинската схема се утвърждават с решения на Общинския съвет, от областната съответно се утвърждават от областния управител, а от републиканската пътна схема се утвърждават от Министерството на транспорта. В община Белоградчик е утвърдена транспортната схема по всичките пътни мрежи. Всяко населено място от общината е свързано транспортно с общинския център Белоградчик. Свързаността не е всеки ден- един, два или три пъти в седмицата, но като цяло всички жители от малките села имат транспортна осигуреност до града. Фирмите, които обслужват автобусните линии, се избират по реда на Закона за обществените поръчки. Критериите, които бяха поставени на търга са: техническа обезпеченост на транспортните средства, цената на билетите, екологичност на транспортните средства", каза пред сътрудника ни Иванка Петрова Ангелина Георгиева, главен експерт "Обществени поръчки и икономическо развитие" в Община Белоградчик.
Основните проблеми са свързани с намаления пътникопоток- все повече обезлюдяват селата, което прави икономически неизгодно конкретният превозвач да извършва такива превози. Намаляват и субсидиите от централния бюджет, които се отпускат за покриване на линии до планински и слабонаселени места. Друг проблем са нерегламентираните превози, които превозват и малкото пътници, които има.
Пътниците могат да подават сигнали, за възникнали проблеми по време на пътуването, до Община Белоградчик. Разписанията са поставени на автогарата. Могат да бъдат намерени и на сайта на Община Белоградчик.
Община Ружинци няма транспортна схема, и то от години, но общинският кмет Александър Александров се е заел с въпроса. Дори при един от последните ремонти по пътищата беше асфалтиран мост, за да не е пречка преминаването по него за превозвачите.
"От много години ние нямаме транспортна схема. Сега съм възложил на моите служители да търсим варианти и да разработим такава транспортна схема. Първоначално ще стартираме с малко, поне вътрешно, в общината. Повечето хора си плащат на коли, да ги докарат до центъра. А всеки има нужда от нещо. За да намалим тези разходи за една част от населението, аз съм предоставил малко услуги на местно ниво. В най- голямото населено място- Дреновец, всеки петък има строителен техник. При него се подават молби, документи за всеки вид строежи. Там са и съседните села- Динково и Тополовец. Около 1600-1800 човека обслужваме на место. С данъчните по същия начин работим", каза кметът Александър Александров.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..