Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работа в жегите

Пием топла вода, тоалетна- в природата, казват работници на открито

Снимка: Светослав Цветанов, радио Видин
Лятото настъпи официално на 21 юни, но доста преди това усетихме и покачването на температурите. Измерените градуси на места достигаха близо 40. Това ни накара да проверим как се справят хората, работещи на открито и дали им се осигуряват нужните почивка, вода и изобщо как се свиква с жегата.

Допустимата температура през лятото при работа не може да бъде над 28 градуса. В Наредба за микроклимата на работните места са определени и изключения, според които при жеги навън, температурата в помещенията може да е с от 3 до 5 градуса над допустимата, но не повече от 33 градуса.

Директорът на видинската Инспекция по труда бе гост в Радио ВИДИН

"При работа на открито работодателят е длъжен да се съобразява с подадените червени и жълти кодове за опасни метеорологични условия - вятър, висока температура, дъжд, мъгла. Да прецени доколко неблагоприятните климатични въздействия могат да застрашат живота и здравето на работниците му и да вземе съответните мерки. Такива могат да бъдат промяна на работното време, на тип работа, като се изпълняват задачи, които са по-безопасни при дадени условия, да се осигурят подходящи лични предпазни средства, помещения с условия за възстановяване на топлинния баланс на организма. Всички тези мерки са описани в Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места"- каза в студиото на Радио ВИДИН директорът на Инспекцията по труда във Видин Илиян Митов.

Дали обаче това се случва - проверихме какво казват работници от една пътно поддържаща фирма за 12- часовия им работен ден, за топлата питейна вода и купичката кисело мляко, което им се полага на ден:

Снимка"Минаха на обяд, раздадоха ни вода, но в тези пластмасови шишета тя си е топла, крием се на почивка по сенките където има, но на много места няма такава. Тоалетна- в природата... Храна си носим от вкъщи, хладилните чанти са екстри... Работно време- 12 часа на ден, почивка само в неделя, няма купони, кисело мляко и минерална вода ни дават на ден. Има и работно облекло. А парите знаете ли колко са, най-голямата заплата е 800 лева, за тая отрова. Машинистите взимат малко повече. В тоя град е така, ниско платено"
- оплакаха се работниците.  

В коментар на анкетата нашият събеседник поясни, че тази фирма е проверявана, има и наложена санкция:

"Със сигурност хората имат основание да критикуват. Но тези нарушения са въпрос на доказване, документално. Но когато отидем на място и помолим работника да попълни декларация или сведение за работния ден и заплата, те не желаят, страхуват се. Но има и възможност ние да се самосезираме, запазваме винаги анонимността на работник или служител, който подаде сигнал. Една подробност- сигналът да има определени реквизити, за да продължим"- подчерта Илиян Митов.  

Проверки се правят и в селското стопанство за спазването на трудовите норми и еднодневните трудови договори.

"Извършени са 20 проверки на фирми в селското стопанство. Издадени са 81 предписания, 42 от които са за осигуряване на безопасни условия на труд, 2 са по безопасност на работното оборудване, по хигиена на труда са 13 предписанията. Към момента има издадени около 300 еднодневни трудови договори"
- каза още директорът на Инспекцията по труда.

Целия разговор с Илиян Митов може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03