Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко чиста е водата от изворните чешми

Снимка: Светла Бондова

През турско робство, непосредствено край река Дунав до една чешма с чудно хубава вода, имало съвсем малко селце на турския владетел Исън бей. Край нея имало и едно голямо ясеново дърво. От тук наричали селото "При големия Ясен на Исън бей"- така легендата разкрива произхода на видинското село Ясен и неговото име. То първоначално е било разположено на стръмния дунавски бряг. Местните разказват, че свлачище принуждава жителите му да се изкачат на равното. Бившият кмет Райко Йонов твърди, че това е станало след кооперирането, защото било трудно да се придвижват по стръмното хора и возила.

Чешмата в рибарското селище до село Ясен е построена през 1927 година. Хората тогава са пили вода от нея, от бунара до пощата и от други два до черквата.

Снимка"С вода от там даже сме поливали и градините, каквото са садили едно време родителите. Имаше едно време чебъри, където се мечеше гроздето. Човекът седне в чебъра, слезне долу и почне с една лопата да чисти бунара", спомня си Антон Флоров от Ясен. Казва, че е разбрал, че водата от чешмата до рибарското селище не е годна за пиене още през зимата. Преди 3 седмици, заедно с кмета са ходили до там и са изчистили шахтите, хлорирали са и водата. Сега трябва да занесат проба, за да се види дали течността е годна за пиене.  

Студената вода на чешмата е привличала и хора от други  селища около Видин. Стопанката на караваната на плажа твърди, че до миналата година са идвали от Капитановци, Неговановци и други села:

Снимка"Намерихме бележка, на която пише, че водата е негодна. Вероятно органите, които отговарят за това, са взели мерки. Хората, може би се страхуват и не ползват чешмата така, както близките 2 години. Сега не се забелязват хора да идват."

В края на 2015 година водата от чешмата в село Ясен, както и на двата най- ползвани водоизточника в село Флорентин- "Чешмата край пътя" и "Горната чешма", е изследвана и е установено, че не е годна за пиене. Кметството в Ясен е поставило обява, придружена с копие от протокола на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) № 746/11.12.2015 година, на пенсионерския клуб "Ясените". Там пише, че водата е негодна за пиене, поради завишено количество нитрати. Обява от кметството е поставена и върху чешмата, но дали от атмосферните условия, дали от човешка ръка, тя лежи скъсана на земята, съобщи сътрудникът ни Светла Бондова.

Много преминаващи пътници спират до "Чешмата край пътя" в село Флорентин, не само да се освежат, но и да напълнят шишета и туби с вода. Новоселски зет, който не пожела да си каже името, разказа, че крадци са отмъкнали водомера му в Ново село и тъй като идва рядко, взема вода от тази чешма. Кметицата на село Флорентин Мая Захариева в телефонен разговор потвърди, че след почистването й, предписано от РЗИ, е взета нова проба и водата вече е годна за пиене.

Д-р Антон Петров, здравен инспектор от Регионалната здравна инспекция във Видин обясни, че са разговаряли с кмета на Флорентин, обяснили са как да се оправят недостатъците и след взетите контролни проби е установено, че водата вече е годна за пиене.

СнимкаОбществен местен водоизточник се стопанисва от съответните общини и трябва да представлява каптиран извор, да има резервоар и начин за наливане. Когато са изпълнени тези условия, общините ги подават в РЗИ-Видин и след това подлежат два пъти годишно на контрол. 162 от Видинска област са регистрирани в здравната инспекция.


"Има някои чешми, в едни местности, оставени на произвола на съдбата и ние трудно стигаме до тях, защото не е почистено. Понеже самите общини трябва да заявят да отпаднат от контрол, ние изпращаме безсмислени предписания. Част от чешмите се поддържат в много изрядно състояние. Не всички чешми, които са записани при нас, са изворни. Част от тях са сондажи, дълбоки сондажи по 80 -90 метра, които дават качествена вода. Проблемът с местните обществени водоизточници е, че водата не се обеззаразява и всеки момент може да варира. Особено опасни са засушаването и обилните валежи. Ако не е почистена зоната както трябва и са спукани тръбите, които довеждат до съответното водоземно съоръжение, тогава се просмуква друга вода, която съответно замърсява изворната. При засушаване част от чешмите намаляват дебита си и в един момент след това дават големи отклонения", каза д-р Антон Петров, директор на дирекция "Обществено здраве" в РЗИ- Видин.

СнимкаВсяка година трябва да се чисти около каптажа и поне веднъж на две години е задължително да се почистват и довеждащите тръби. Ако водата не е годна за пиене, тя може да има мирис и привкус. Най- сигурно е да налеете и да я оставите един ден да престои на слънце. Нитратите, обаче, трудно могат да се познаят по такъв начин. Замърсители на изворните чешми са и торовете, които се използват в селското стопанство. Газовете, които се отделят от автомобилите не могат да влияят на качеството на водата. Открити водохващания има в планините, но там няма автомобили и трафик.

Най- чистата вода в областта тече от чешмата на кантона между селата Търговище и Чупрене, защото там няма интензивно земеделие. Другата чешма с чиста вода е в центъра на село Синаговци- почиства се редовно и водата не пресъхва.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00