Напоследък сезонните дейности в областта на туризма и селското стопанство както у нас, така и в другите европейски държави предоставят редица възможности за намиране на работа, макар и само за няколко месеца. Берачи на ягоди, рецепционисти в хотели, готвачи, сервитьори, камериерки, строители - това са някои от търсените специалности. Различни обяви за работи се предлагат в интернет сайтовете и трудовите борси, които провежда Агенцията по заетостта по места. Каква е ситуацията във врачанско ? "Работата по морето захапа безработицата във Врачанска област и изръфа някакви дребни проценти от нея - това отчетоха преди дни от бюрото по труда под Околчица. Така вече се радваме, че новорегистрираните на трудовата борса не са почти 400, колкото са били в края на април, а само 196 в края на май. Експертите отчетоха, че този срив се е получил, защото на морето вече наемат хора от дълбокия прованс. Преди години в края на юни вече стягахме багажа, за да ходим на море, сега от морето ни търсят да бачкаме. Но така е в условията на пазарната икономика." - сподели в коментара си по темата днес Жоро Александров.
Преди дни 62- ма възпитаници на гимназията по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин получиха дипломите си и тръгват на работа по морето. Те напускат училището със специалностите "Ресторантьор", "Хотелиер" и "Готвач". Гимназията е получила много заявки за кадри в хотелтие, кухните и ресторантите по морето. Видински ресторантьори също са заявили, че са готови да приемат новите кадри на работа. "С гордост мога да кажа, че нашите възпитаници имат 150 процентова реализация на пазара на труда, повтарям не 100, а 150 процента. Подържаме прекрасни отношения с с много собственици на хотели и ресторанти по българското черноморие и те са изключително доволни от нас." - каза директора на гимназията Евлогия Манджукова. Според нея младите хора вече предпочитат работа в страната пред тази в чужбина и бизнесът също ги търси - тоест получава се обратна връзка.
Като цяло има и разочаровани жители на българския Северозапад от предлаганата работа и трудовото възнаграждение. Недко Недков е свидетел от първо лице на това, което са предложили като работа на дъщеря му на българското Черноморие, а Пламен Димитров възнамерява да пусне на гурбет сина си в чужбина щом навърши пълнолетие. "Прекалено много се доверяваме на обявите за работа, защото сме зависими от високия ръст на безработицата в Северозапада, но нещата не са точно такива. Моята дъщеря работи в един от черноморските ни курорти и не е доволна. Заплащането е значително по- ниско от обещаното в обявата." - сподели Недко Недев. С Румен Райчев от Видин се срещнахме пред паспортна служба към ОД на МВР Видин. Той подготвяше своите документи за работа в един от черноморските ни курорти. "Заминавам, няма как. Ще работя в Несебър и се надявам да се върна доволен наесен."
За работа в други държави има организирани международни трудови борси, като работодателите се срещат с кандидатите, оценяват качествата им и знанията на съответния език. Много хора със спечеленото от гурбета осигуряват издръжката на семейството си, през тежките месеци на зимата. Димитър Дамянов от Видин е абитуриент и кандидат студент в НСА. Миналата година той е работил като сервитьор и през летните месеци той отново е твърдо решен да работи в някой ресторант на родното ни Черноморие и с препечелените средства да подпомогне следването си през есента. "Не мисля да се отказвам. Хората са коректни и аз съм доволен. Успоредно с работата си изкарвам и почивката край морето и това ми харесва. Много от моите съученици също ще работят това лято и аз искам да кажа на всички, които са решили да не се отказват." - каза Димитър Дамянов. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..