Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професионалните шофьори - рядка порода или изчезващ вид

2
Снимка: БГНЕС
Свиват ли бизнеса си транспортните фирми у нас и конкурентни ли са на чуждите компании? Според информация на браншовите организации над 3 000 работни места за шофьори са незаети. В същото време възнагражденията растат и стигат до 3 000 лева, а обявените места в бюрата по труда са в пъти по-малко. Недостигът на персонал принуждава редица транспортни фирми да свият бизнеса си. От Националното сдружение на българските превозвачи обясняват проблема с пробойна в образователната ни система. След завършване на професионално училище по автотранспорт преди години се получаваше определена категория, а сега това не е така. Националното сдружение на българските превозвачи е учредено от частни транспортни фирми като неправителствена организация, с цел поддържане на постоянен контакт и повишаване качеството на транспортните услуги. Потърсихме за коментар председателя на структурата Красимир Лалов.

"В началото на прехода около 2 милиона души напуснаха страната ни. Сега тези хора са в активна възраст, но за съжаление ги няма тук. Нещата са сериозни и то не само в нашия сектор. Всички професии са сериозни, но шофьорският занаят е малко странен занаят. Шофьор или се раждаш, или няма как да станеш. За съжаление липсва професионалната подготовка на кадри, която се провеждаше преди години и това е от особено значение за гилдията ни" - каза Красимир Лалов. Партньори на Националното сдружение са международни финансови институции, световни автомобилни производители, петролни компании, европейски спедиторски фирми, наложили се на българския и международния пазар. Развиха ли се българските транспортни фирми през годините и защо има свободни работни места за международни шофьори и в същото време висока безработица?

"Според мен основна роля има професионалната подготовка, която се получаваше в училищата по автотранспорт и дори автошколите в казармата. Сега, за да получиш необходимата категория, трябва да инвестираш много пари и подготовката не е на необходимото ниво" - каза още Красимир Лалов.

Калоян от Мездра е шофьор на ТИР от 15 години и работи в чужбина. В момента е в отпуск и е у дома. Петко Котларски разговаря с него.

"Работя в Италия и Испания и съм доволен от условията там. Професията е доста трудна и отговорна. Трябва да се съобразяваш с много неща и ако някой си мисли, че само се качваш и караш, това не е така. Според мен причината за свободните места в момента е в работодателите. Те изгониха шофьорите с лошите условия на труд и сега няма кой да работи"
- каза Калоян по темата.

Потърсихме позиция и от автошколите. Могат ли те днес да заместят профилираните училища по автотранспорт и бившите военни автошколи?

"Напълно могат. Сегашните часове са много повече, но причината е в работодателите и реализацията, която предлагат на професионалните шофьори след това" - каза автомобилният инструктор Георги Борисов от Видин. Кой е виновен - тепърва ще се разбере. Предстоят разговори между държавата и бранша, за да не се достигне до  внос на чуждестранни шофьори. Потърсихме и няколко обяви в интернет от транспортни фирми от Северозапада, предлагащи работа за професионални шофьори.

"В момента няма свободни места при нас. Транспортираме товари предимно за Европа и нямаме проблем с трудовите възнаграждения, но младите шофьори са неподготвени за тази отговорна професия"
- казаха Пламен Николов и Красимир Перчинков, собственици на транспортни фирми от Монтана.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03