Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селото, до което автобус на стига

В Плешивец кметът няма почивка

Кметът няма почивен ден, казва Тодор Тодоров, кмет на село Плешивец. Селото е в община Ружинци, на територията на видинска област. През селото минава река Лом и мястото, където се намира е много живописно. На височина край него има останки от късноантична крепост, а според местните хора името идва не от "плешив", а от "плаша". Сега в него са останали по-малко от 200 души, но за всички тях Тодор Тодоров е оставил номерата на телефоните си пред врата на кметството:

"За почивка не би трябвало да се говори, защото така моето мнение е, че кметът е с ненормирано работно време. Когато го  потърсят, когато има нужда, да се отзовава. Хората търсят кмета по различни въпроси. Някои са уместни, други са просто споделяния, има и такива, които не са свързани с кметската институция. Търсят ме, когато има авария на улицата, когато боклукът не е изхвърлен навреме. Моите два телефона- служебният и личният са изписани на врата на кметството."

За хората в селото основен проблем е транспортът. В Плешивец автобус не спира от години. Ако не си платят за такси или не намерят друг превоз, хората не могат да отидат дори на лекар. Шофьорите първоначално се оправдавали с пътя. Той вече е ремонтиран, но движение няма.

"Нямаме превоз за никъде. Рейс не минава въобще, по никое време"- обясняват  в Плешивец.

В селото се надяват общинската управа скоро да реши този проблем защото сега, за да се качат на обществен транспорт трябва да вървят три километра пеша до разклона за селото, където минава автобусът от Белоградчик за София.

През пролетта на 2014-та година заплаха в селото беше реката, която преля и отнесе мостове и автомобили. Сега хората все още са в очакване да бъдат предприети мерки, за да не се повтаря ситуацията от тогава. Комисия е извършила оглед на място, каза кметът Тодор Тодоров:

"Със съдействието на кмета на общината г-н Александров дойде комисия с участието на Министерството на земеделието и храните, областната управа, зам. Областния управител г-жа Елка Георгиева. Огледахме терена над селото, който не беше почистен след наводнението, а от там тръгна всичко. Там стана заязването на водата на две места.  Видял съм с очите си. Дойде около два метра  и половина воден стълб с дървета, камъни и помете всичко. Искам да изтъкна, че и природата тогава беше безмилостна към нас.  Много дъжд се изсипа. Толкова висока вода е имало 1952 година. След 61 години се повтори. По улиците се стичаше вода до коленете. От комисията обещаха да се направи определен проект, за да може да се почисти коритото на реката над селото до междата с другите населени места Средогрив и Гюргич. Тогава вече ще е по-спокойно."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00