Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реалност ли е местното самоуправление?!


Къде се срещат и къде се разминават местната власт и държавата?! Гледната точка е на кметове от Северозапада.

Оказва се, че финансовата децентрализация у нас е сред най-сериозните проблеми пред местната власт. Държавата делегира все повече дейности на общините, но принципът по който се разпределят парите, не се променя, казват кметовете или поне тези, които без притеснения решиха да говорят по темата.

"Два са основните проблема, за да няма ефективно местно самоуправление, децентрализирано управление. Първо, то не може да бъде 100% децентрализирано. По отношение на финансовото състояние на голяма част от общините- държавата нехае години наред и не променя правилата на финансиране на общините, не ги актуализира и това е един голям проблем. Приоритети се дават на няколко от големите общини, всичко останало да се спасява само. Второ, приемат се закони, които не са съобразени с действителността в общините, т.е. натоварват се с десетки, стотици задължения общините, без да се осигурява финансиране. И понеже няма досега политическа воля да се решат тези проблеми, аз въобще не вярвам, че в близките години ще има положително движение в тази посока. Най-важното е да се актуализира механизъм за качествено определяне примерно на изравнителната субсидия. Тя е най-демократичната субсидия, която местната власт решава как да я изразходва най-правилно", заяви кметът на община Белоградчик Борис Николов.

Още една гледна точка, тя е на кмета на община Берковица Милчо Доцов. По думите му реално, през цялото време се провежда една политика на децентрализация на задължения към общините и в същото време политика на централизация на бюджет:

"За каква децентрализация и за какво местно самоуправление може да се говори при положение, че парите са централизирани и с благословията на някой или на дадено правителство може да ти отпуснат малко повече пари, ако ли не, стоим на замразено положение, а в същото време се децентрализират задължения. Например, стопанисването на общинските язовири, поддръжката трябва ние да я правим, трябва да сключим договори с оператори на язовирни стени и да похарчим през годината 10 хиляди лева, без да ни се казва откъде да ги намерим тези пари. През последните 20 години непрекъснато се дават задължения, а парите се централизират."

Българските общини настояват народните представители да поемат ангажимент за провеждане на реална финансова децентрализация. Преди малко повече от седмица общото събрание на българските общини отправи послание към политическите сили и кандидатите за 44-то Народно събрание. Местните управници искат децентрализацията да стане чрез въвеждане на общински подоходен данък без увеличение на общата данъчна тежест, разширяване обхвата на данъка върху недвижимите имоти чрез включване на земеделските земи. Те настояват също за финансиране на държавните и общинските пътища. Кметовете са категорични, че не могат да предоставят на гражданите и бизнеса необходимите услуги, при положение, че от събрани 100 лв. данъци, в бюджетите им остават 3-4 лева. Местната власт предлага на бъдещия парламент да се приеме стратегия за децентрализация на държавното управление и пакет от промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Те искат също и нов, модерен Закон за местните данъци и такси.

Според кмета на община Медковец Венцислав Евгениев, в повечето от случаите няма реално местно самоуправление:

"Има дирижирано поведение на местните общности от наглите политически централи, които съсипаха България. Местното самоуправление не може да развие своя потенциал поради различни зависимости. Абсолютно самостоятелно общините не биха могли да съществуват, но трябва да има една хармония, трябва да има една мяра по отношение на финансирането, да има един баланс. И трябва да я има грижата, която да е установена със закон и след това контролирана по съответния ред, а не всичко да е оставено на автопилот."

Още по темата и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00