Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата срещу комарите- тук-там в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Започва сезонът на комарите. Готови ли са крайдунавските общини да преборят кръвосмучещите насекоми или разходките на открито ще бъдат истинско изпитание за малки и големи, проверихме в "Посоките на делника".

Комарите са един от най-опасните видове насекоми. Освен неприятни и дразнещи, ухапванията от тях носят потенциален риск от заразяване с различни видове вируси и паразити, които могат да причинят много сериозни и животозастрашаващи заболявания.

Хората от Северозападна България, живеещи край река Дунав или друг воден обект, са добре запознати с дразнещите насекоми. Тази година заради по-ниските температури през април разрастването на популацията им закъсня, но със затоплянето на времето слушатели на Радио ВИДИН сигнализираха, че вече са станали жертва на първите за 2017-а ухапвания:

"Да, комарите вече нападат. А е пълно и с едни огромни насекоми подобни на комарите. Струва ми се, че и тази година ще сме "на решето" цяло лято... Време е да пръскат и за комари, че вече доста ги има... Комарите са вече с размер на мухи и ако не се вземат мерки, скоро ще ни пренасят на румънския бряг!"

За разлика от някои предишни години, сега Община Видин обяви навреме обществената поръчка за пръскането срещу комари. Заделени са необходимите средства, процедурата е завършила и "Дезинфекционна станция"- Видин има готовност да започне обработките. Появилите се вече комари са миналогодишни- презимували тук, а заради ниската температура на водата около Дунав, все още няма новоизлюпили се насекоми.

Снимка"Обработките ще започнат всеки момент. Зависими сме от климатичните условия. Проверяваме ежеседмично ларвацията в биотопите. Хубавото е, че нивото на подпочвените води в момента е доста ниско. Първата ни планова мащабна обработка на град Видин може би ще бъде през следващата седмица. По договор са заложени, в зависимост от популацията на комарите, 6-7 броя аерозолни обработки срещу възрастни насекоми и 3-4 броя ларвицидни обработки. Имаме готовност и ще се действа според ситуацията", обясни Пролетка Нинкова, управител на Дезинфекционната станция във Видин.

В оряховското село Долни Вадин все още не са започнали обработките, съобщи Анелия Спасова, секретар на местното читалище. Но тази година в община Оряхово може въобще да няма, защото местният бюджет не може да си го позволи. Единственото спасение е да бъдат отпуснати средства от държавата, обясни кметът на Общината Росен Добрев:

"Никога не сме имали възможност със собствени средства да се борим срещу комарите. Това е изключително скъпо мероприятие. Винаги са ни отпускали средства- от Комисията по бедствия и аварии, например, но други варианти няма. Проблемът ни е огромен."

Преди години пръскането срещу комари беше държавно задължение и се извършваше от бившите ХЕИ по места, но в началото на демокрацията тази грижа отпадна. В определен период правителството отпускаше чрез различни фондове средства на най-застрашените от комари селища, но понастоящем всяка община се справя с проблема както и доколкото може.

Във видинската община Брегово, която граничи с две реки- Тимок и Дунав, и в която проблемът с популацията на комари е сериозен, също няма средства за обработки. Разчита се на държавна помощ, но засега няма индикации такава да бъде получена, каза пред Елиза Борисова кметът Милчо Лалов:

"Това е голям проблем, който засяга Бреговска община. Във времето назад предоставяха целеви средства от републиканския бюджет, наемахме специализирана фирма, която извършваше това третиране в продължение на няколко месеца. Една година тези средства се предоставиха на Областна администрация, която не съумя да проведе процедурата по Закона за обществените поръчки и това третиране пропадна. От няколко години насам такива целеви средства не се предоставят и не се извършва такова третиране. Със средства от общинския бюджет е невъзможно да се води борба срещу тези насекоми, защото бюджетът е крайно недостатъчен. Надявам се, че ще се предприемат мерки от съответните държавни институции, за да може този проблем да бъде решен сега, защото след някой друг ден вече ще стане късно."

СнимкаВ община Лом тази година са предвидени средства от местния бюджет за обработка срещу комари. Обществената поръчка бе обявена в края на месец март, като предвижда три ларвицидни и три имагицидни обработки през пролетно-летния сезон с топъл аерозол, който да действа и срещу популацията на тигров комар. Предвидените за пръскане площи са в град Лом, заблатените местности около града и селата Добри дол, Орсоя, Сливата, Долно Линево, Ковачица, Станево, Замфир, Трайково и Сталийска махала. Прогнозната стойност на поръчката е 30 000 лева. Междувременно стана ясно, че ще започне и третиране на зелените площи срещу кърлежи.

В Козлодуй вече са избрали фирма, която освен наземна ще извърши и въздушна обработка срещу комари. Очаква се, че Общината ще осигури спокойствие от кръвосмучещите насекоми на хората, които ще се включат в Ботевите празници.

"Проведохме процедура за избор на изпълнител, който да започне да пръска въздушно и наземно. Смятаме около 15 май да направим едно въздушно и едно наземно обработване. Имаме вече опит и се стараем да "тичаме преди вятъра". Заделени са средства в бюджета за тази дейност", обясни заместник-кметът на Община Козлодуй Юрик Мартинов.

СнимкаСрещу ухапвания от комари можем и сами да си помогнем. Репелентите са много ефикасен начин за предпазване. Те обикновено отделят миризма, която е изключително отблъскваща за комарите и това ги държи на разстояние. Добро решение за предпазване у дома е поставянето на предпазни мрежи по прозорците и електронни уреди против насекоми. Специалистите препоръчват още, ако се наложи да сме сред природата привечер, вечер или сутрин, когато комарите са най-активни, да сме облечени с две памучни блузи, защото комарите не могат да пробият два слоя. Най-ефикасният метод обаче си остава редовното и качествено пръскане с препарати от специализирана фирма.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00